Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Fiskus skontroluje dochody przedsiębiorców

2010-09-27 Barbara Sielicka – Bankier.pl

Każdy podatnik może być skontrolowany przez urzędników kontroli skarbowej. Najbardziej narażeni na kontrolę są jednak przedsiębiorcy, którzy wykazali stratę w deklaracjach podatkowych. Wielu z nich posiada bowiem zatajone dochody. Co się stanie, gdy fiskus w czasie kontroli je odkryje?

Co ważne, inspektorzy kontroli skarbowej zajmą się nie tylko źródłami nieujawnionych dochodów, ale najprawdopodobniej również zgromadzonymi we wcześniejszych latach dochodami. Wówczas nakładany jest na przedsiębiorców tzw. podatek od nieujawnionych źródeł przychodów.

Wartość nieujawnionych przychodów ustala się na podstawie poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia (art. 20 ust. 3 updof). Jeżeli wydatki przewyższają dochody, wówczas wszczynane jest postępowanie.

Jeżeli w toku postępowania podatnik udokumentuje prawidłowo źródła dochodów, zostaje ono umorzone. W przypadku, gdy urząd skarbowy nie otrzyma takich dokumentów decyduje on o wysokości obciążenia podatkowego. Podatek od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach wynosi 75% dochodu (art. 30 ust. 1 pkt 7 updof).

 

Komentuje Analityk Bankier.pl, Piotr Szulczewski:

Podatek wymierzany według stawki 75 procentowej to tylko jedna z bolączek przedsiębiorcy, którego przychody pochodzą ze źródeł nieujawnionych. W grę wchodzi w takim przypadku postępowanie karno skarbowe z równie dotkliwymi sankcjami, wśród których podatnik może zostać skazany m.in. na pozbawienie wolności.

Jakby tego było mało, może dojść do zbiegu przepisów, a zatem wyczerpania działalnością podatnika dyspozycji wielu przepisów prawa karnego skarbowego, co może skutkować podwyższeniem orzeczonej kary lub wymierzeniem dodatkowych środków karnych.

Pozostaje również możliwość dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku VAT u podatnika, który nie prowadzi ewidencji w postaci kasy fiskalnej – w wysokości odpowiadającej 30 % kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Podatnik może być również narażony na opodatkowanie podatkiem VAT przy zastosowaniu stawki najwyższej – 22%. Dzieje się tak, gdy podatnicy prowadzą ewidencję sprzedaży VAT w sposób nierzetelny lub w ogóle jej nie prowadzą, a na podstawie dokumentacji nie jest możliwe ustalenie wartości sprzedaży. Naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określi wówczas, w drodze oszacowania, wartość sprzedaży opodatkowanej i ustali od niej kwotę podatku należnego.

Jeżeli nie można określić przedmiotu opodatkowania (a więc ze sprzedaży jakich towarów lub usług przychód nieujawniony pochodzi), kwotę podatku ustala się przy zastosowaniu stawki 22 %.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
[email protected]

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.