Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Gdy roszczenia względem przedsiębiorstwa tracą swoją moc

Najczęstszy termin przedawnienia roszczenia wynosi 10 lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe – trzy lata. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od tego dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Może się zdarzyć, że wymagalność roszczenia zależy od tego, że zostanie podjęta pewna czynność przez uprawnionego. Wtedy bieg terminu rozpoczyna się od tego dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie.

Przedawnienie

Bieg przedawnienia może zostać zawieszony przez czas trwania przeszkody, gdy nie można ich dochodzić przed sądem z powodu siły wyższej. Natomiast przerywa się go przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju bądź przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia ustalenia, zaspokojenia albo zabezpieczenia roszczenia. Przerywa się je także przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje.

Po każdym przerwaniu roszczenie biegnie na nowo. Jeżeli jednak przerwanie przedawnienia nastąpi przez czynność w postępowaniu przed sądem, sądem polubownym lub innym organem powołanym do egzekwowania spraw bądź egzekwowania roszczeń danego rodzaju, to wówczas przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie nie zostanie zakończone.

Dopiero po upływie 10 lat przedawnienia się roszczenia, które zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem, ugodą zawartą przed sądem, orzeczeniem sądu polubownego. Jeżeli jednak stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe albo świadczenia okresowe należne w przyszłości, to przedawnia się po trzech latach.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.