Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ile firm ma komputer i dostęp do internetu?

W ubiegłem roku 93 proc. przedsiębiorstw miało komputery, w tym roku wskaźnik ten wzrósł do 97 proc. Daje nam to jednak dopiero siódme miejsce od końca wśród krajów europejskich – wynika z danych GUS. „Nie podlega dyskusji, że w dobie Internetu wszystkie firmy powinny mieć komputery” – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomista PKPP Lewiatan.

„Poprawił się również dostęp firm do Internetu. W 2010 roku miało go już 96 proc. przedsiębiorstw, wobec 90 proc. w ubiegłem roku. Ale i w tej kategorii zajmujemy ósme miejsce od końca w Europie. Dostęp do Internetu mają wszystkie duże firmy. Natomiast 5 proc. małych przedsiębiorstw z Internetu nie korzysta. Najgorzej sytuacja wygląda, co dziwi, w sektorze zakwaterowania i wyżywienia, czyli w hotelach i restauracjach. Trudno sobie wyobrazić jak informować o ofercie, jak budować pozycję konkurencyjną na rynku jeśli firma nie ma dostępu do sieci.

Dzisiaj Internet służy firmom głównie do kontaktów z organami administracji publicznej i bankami. Korzystanie z usług bankowych za pośrednictwem Internetu deklaruje 85 proc. przedsiębiorstw, co powinno pozwolić na obniżenie kosztów usług bankowych.

Ciągle tylko 65,5 proc. firm ma własną stronę internetową. Nawet w takiej branży jak informacja i komunikacja własną stronę internetową ma 91 proc. firm. Znacznie gorzej jest w firmach budowlanych i handlowych. W tej kategorii też lokujemy się na szarym końcu w Europie. Tymczasem brak strony internetowej osłabia wiarygodność przedsiębiorstwa (dzisiaj brak strony to właściwie brak firmy na rynku) i pozbawia je możliwości wykorzystywania szans rynkowych. Z informacji uzyskanych od przedsiębiorstw wynika, że własna strona internetowa służy przede wszystkim do informowania klientów o produktach i ich cenach (42 proc.) oraz ofertach pracy. ( 9 proc.).

Polskie przedsiębiorstwa, chociaż mają coraz większy dostęp do nowoczesnych technologii informacyjno-telekomunikacyjnych to jednak ciągle jeszcze nie potrafią ich efektywnie wykorzystywać dla potrzeb biznesowych” – dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.