Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak podwyższyć płacę, nie zwiększając dochodu?

Mam 24 lata, studiuję zaocznie i pobieram rentę rodzinna po śmierci taty. Moje miesięczne wynagrodzenie oscyluje w górnej granicy dozwolonej przez ZUS. Abym nie straciła renty, szef chce podnieść moje zarobki lub w inny sposób wynagrodzić moja dobra prace. Jak to zrobić, aby nie zwiększyć dochodu?

Nie istnieje możliwość, aby otrzymać wyższe wynagrodzenie za pracę i jednocześnie, aby nie miało to wpływu na poziom uzyskiwanego dochodu. W takim przypadku można zastosować inne fakultatywne wynagrodzenie za pracę, np. w postaci dodatkowych dni wolnych lub w formie niepieniężnej. Sąd Najwyższy wyroku z 11 grudnia 2007 r. (I PK 157/07) zauważył, że powszechny i jedynie konieczny składnik wynagrodzenia stanowi wynagrodzenie zasadnicze.

Należy jednak pamiętać, że niektóre niepieniężne świadczenia dla pracownika stanowią jego dochód. Coraz częściej organy skarbowe stoją na stanowisku, że wykupione usługi w prywatnej klinice zwiększają przychód pracownika. Czasami jednak może być problem z ustaleniem kwoty przychodu z tego tytułu. Tak będzie np., gdy pracodawca pokrywa wydatki na leczenie pracowników w formie zryczałtowanej.

Podstawa prawna: Ustawa – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.