Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak poradzić sobie z porzucającymi pracę?

Wiemy, że pokrycie kosztów badań to obowiązek pracodawcy. Co jednak zrobić, gdy pracownicy robią badania na nasz koszt, a po kilku dniach po prostu rezygnują z pracy. Czy można w umowie o pracę zamieścić zapis, że „w przypadku rozwiązania umowy z pracodawcą przed upływem 4 tygodni, pracownik poniesie koszt w wysokości połowy kosztów wstępnych badań lekarskich”? A jeżeli taki zapis nie jest możliwy w umowie, to, czy można go umieścić w informacji o warunkach zatrudnienia?

Badanie lekarskie opłaca zawsze pracodawca. Zgodnie z ustawą o służbie medycyny pracy (Dz.U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317 ze zm.), a konkretnie z art. 12. 1. Ustawy, badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników oraz inne świadczenia zdrowotne są wykonywane na podstawie umowy zawartej przez podmiot obowiązany do ich zapewnienia, w myśl art. 5 ust. 2. W tej materii nie ma przepisu, który warunkowałby częściowy zwrot kosztów albo ich całość, w przypadku gdy pracownik np. w okresie 4 tygodni rozwiąże umowę o pracę. Nie jest również dopuszczalne umieszczanie zapisów choćby częściowo obciążających pracownika kosztami badań lekarskich w informacji o zatrudnieniu, czy w umowie o pracę. Takie praktyki z punktu widzenia art. 229 par. 1 kodeksu pracy są niedopuszczalne.

Wiele firm boryka się z problemem porzucających pracę nowozatrudnionych. Wydaje się, że w tym temacie przedsiębiorca jest bezbronny, a jedynie co może to postawić byłego pracownika przed sądem, oskarżając o narażenie pracodawcy na straty.

Więcej w temacie:

Podstawa prawna

:

  • Ustawa – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • Ustawa o służbie medycyny pracy (Dz.U. 2004 r. Nr 125, poz. 1317 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.