Jak przygotować wniosek o dotację?
Na pierwszy rzut oka wniosek o przyznanie dotacji wygląda dosyć skomplikowanie. Wielostronicowy formularz ze szczegółowymi pytaniami sugerującymi udzielanie wyczerpujących odpowiedzi, do czego dochodzą złożone wymagania formalne. Jeżeli jednak uznamy, że gra jest warta świeczki i dotacja pomoże naszej firmie w realizacji jej celów, warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam przygotować dobry projekt.
Grunt to przygotowanie
Po pierwsze, nie warto ubiegać się o pieniądze z instytucji finansującej tylko dlatego, że istnieje możliwość skorzystania z danego programu wsparcia. Trudno będzie ukryć we wniosku nieznajomość tematu, a jeszcze trudniej zrealizować projekt, do którego firma nie ma przygotowania. Podejmowane działania powinny zostać gruntownie przemyślane, bez pozostawiania niedomówień i wątpliwości. Wszystkie kolejne etapy realizacji projektu powinny tworzyć logiczną, zamkniętą całość.
Przygotowanie wniosku należy zacząć od gruntowego przeczytania i zrozumienia zasad udziału w programie grantowym. Następnie należy przeczytać dokładnie formularz wniosku. Jeżeli jakiś punkt wydaje się niejasny, nie powinniśmy interpretować go we wlanym zakresie. Trzeba pamiętać, że instytucje finansujące służą wyjaśnieniem wszelkich wątpliwości.
Pytania zawarte we wniosku trzeba traktować bardzo precyzyjnie, dokładnie odpowiadając na każde z nich. Instytucja, do której się zwracamy wymaga odpowiedzi na wszystkie pytania zawarte we wniosku. Nie należy zostawiać w formularzu pustych miejsc, nawet w przypadku pytań na które nie potrafimy odpowiedzieć w sposób korzystny dla naszej firmy.
Pisząc o celach projektu i uzasadniając potrzebę jego realizacji, należy unikać powtórek, formułowania wielokrotnie tych samych myśli. Trzeba pisać jasno i precyzyjnie, tak aby cały wniosek był przejrzysty i spójny. Poszczególne założenia projektu można wypunktować podkreślając ich wagę.
Określ budżet
Jedną z najistotniejszych części wniosku jest budżet. Przedstawiany najczęściej w formie tabelki powinien zawierać wszystkie wymagane informacje przedstawione w jasny i klarowny sposób. Oczywiście musi być adekwatny do opisanych wcześniej działań. Przystępując do planowania wydatków warto zastanowić się, ile wyniosą rzeczywiste koszty projektu. Nie ma sensu „rozdymanie” budżetu, nawet w wypadku, gdy instytucja jest w stanie przyznać kwotę wyższą niż nasze potrzeby. Instytucje unijne sprawdzają dokładnie rozdysponowanie budżetu po zakończeniu przedsięwzięcia. Trzeba również pamiętać o dokładnym obliczeniu własnego wkładu firmy, w wielu przypadkach wymaganego przez finansującą instytucję.
Na poważnie
Przed wysłaniem wniosku dobrze jeszcze sprawdzić, jakie załączniki są niezbędne i ile kopii wniosku należy przesłać do instytucji finansującej. Wśród wielu informacji ten element może umknąć w ferworze przygotowań, a to właśnie braki formalne są najczęstszą przyczyną odrzucania wniosków.
Właściwą praktyką, choć często zaniedbywaną w przypadku małych firm, które nie mogą pozwolić sobie na zatrudnienie osoby zajmującej się jedynie pisaniem wniosków jest przygotowywanie wniosku w odpowiednim czasie przed upływem terminu do jego złożenia. Bardzo często do instytucji pomocowych spływają wnioski pisane w ostatniej chwili. W natłoku obowiązków sprawa przygotowania wniosku często odsuwana jest na dalszy plan. Trzeba jednak uświadomić sobie, że wniosku nie składa się tylko po to, żeby go złożyć i ewentualnie uzyskać dotację. Składamy wniosek, żeby otrzymać konkretne pieniądze, które wspomogą działalność i rozwój naszej firmy. Dlatego powinniśmy traktować jego przygotowanie równie poważnie jak inne możliwości osiągnięcia zysku.
-
„Większość moich decyzji inwestycyjnych była nietrafiona” – Tomasz Czapliński, SpeedUp Venture Capital Group
-
PFR Ventures podpisało pierwsze umowy z funduszami venture capital w ramach programu FENG. Kapitał zostanie przeznaczony na inwestycje w startupy
-
Bogata oferta PARP. Trwają nabory w ramach Funduszy Europejskich
MamBiznes.pl
35 500 obserwujących
+ Zaobserwuj nas-
Sukces młodej polskiej firmy. AutonomyNow uruchamia seryjną produkcję systemów AI dla branży motoryzacyjnej
-
Nowy bolid studentów Politechniki Warszawskiej. Powalczy w międzynarodowych zawodach
-
Polska fizyczka i jej zespół z dużym wyróżnieniem. Zwycięstwo w European Inventor Award 2024
-
Z miłości do zdrowej żywności. VegeLIO tworzy duet międzypokoleniowy, który chce zmieniać nawyki Polaków