Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak rozliczyć różnice kursowe?

Pracuję w firmie zajmującej się zakupem maszyn rolniczych z zagranicy oraz ich dalszą odsprzedażą w Polsce. Różnice kursowe powstałe w wyniku zakupu maszyn z zagranicy są rozliczane w sposób ogólnie przyjęty tzn. przeliczenie faktury wg średniego kursu NBP w dniu jej wystawienia do kursu z dnia zapłaty. Cena maszyn w polskim cenniku jest wyrażona w euro (również w tej walucie wyrażona jest wartość maszyn, które zamawia klient). Jaki kurs walut przyjąć w momencie wystawiania faktury dla klienta w Polsce? Czy w przypadku negatywnej (dla naszej firmy) zmiany tego kursu można wystawić fakturę korygującą?

Stosownie do art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:

  • kupna lub sprzedaży walut stosowanym przez bank, z którego usług korzysta jednostka – w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań,
  • średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień, chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym jednostkę dokumencie ustalony został inny kurs – w przypadku pozostałych operacji.

W przypadku negatywnego kursu na dany dzień przeprowadzania operacji bankowej przedsiębiorcy mają prawo wystawić fakturę korygującą, ponieważ nie mogą ani być stratni dokonując przewalutowania, czy też sprzedaży wyrażonej w euro. Wszystkie operacje gospodarcze, które wyrażone są w walucie obcej np. w euro, trzeba przeliczać na złote. Tak więc w ewidencji księgowej (najczęściej analitycznej) każda operacja na rachunku walutowym jest wyrażona w złotych i równocześnie w walucie obcej. Warto pamiętać o możliwościach przewalutowywania kwoty wynikającej z faktury według:

  • metody cen przeciętnych (średniej ważonej kursów),
  • wyceny po kursach walut, które wpłynęły najwcześniej (metoda FIFO),
  • wyceny po kursach walut, które wpłynęły najpóźniej (metoda LIFO).

Podstawa prawna

: Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.