Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak się bronić przed „lewym” zwolnieniem?

Co zrobić, gdy pracownik przebywa na „lewym” zwolnieniu? Dodam, że osoba ta w czasie zwolnienia wyprowadziła się do miejscowości oddalonowej o 300 km od miejsca pracy, na dodatek podjęła tam pracę na czarno.

Pracodawca zawsze może skontrolować pracownika w czasie zwolnienia lekarskiego, czy faktycznie jest on chory lub czy stosuje się do warunków zwolnienia. Jeżeli okaże się, że pracownik istotnie przebywa bezprawnie na zwolnieniu, pracodawca ma prawo zwolnić takiego pracownika dyscyplinarnie.

Sposób kontroli pracownika przez pracodawcę został uzależniony od ilości zatrudnionych pracowników. W przypadku zatrudniania więcej niż 20 pracowników, pracodawca posiada uprawienie do osobistego skontrolowania pracownika. Jeśli zatrudnia mniej niż 20 pracowników, nie posiada takiego uprawnienia, ale może się zwrócić do właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, by ten kontrolę przeprowadził. Trzeba jednak pamiętać, że ZUS dokona kontroli tylko w stosunku do osób otrzymujących zasiłek chorobowy, a więc takich, które przebywają na zwolnieniu lekarskim powyżej 33 dni.

Jeśli zwolnienie lekarskie przewiduje, że chory powinien leżeć w łóżku, to tak powinno być. Z kolei jeśli zwolnienie nie wymaga od niego leżenia w łóżku, może on wykonywać drobne czynności dnia codziennego np. sprzątać czy wyjść na zakupy.

W podanym przypadku pracownik jawnie narusza obowiązujące go obowiązki. W przypadku kontroli (przeprowadzonej przez pracodawcę lub ZUS), która potwierdzi taki stan rzeczy, utraci on wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy za cały okres niezdolności do pracy. Można ponadto żądać od niego zwrotu wypłaconych już kwot. Taki stan rzeczy może ponadto uzasadniać dyscyplinarne zwolnienie pracownika, za rażące naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 60, poz. 636 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.