Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak sprawdzić numer VAT kontrahenta

„Od 1 maja 2004 r. należy zwrócić szczególną uwagę na numery identyfikacyjne VAT swoich kontrahentów. Bowiem posługiwanie się prawidłowym i ważnym numerem VAT odbiorcy towarów jest jednym z warunków zastosowania 0% stawki VAT na dostawy towarów do Unii europejskiej” – radzi Adam Dmochowski, ekspert publikacji „Zarządzanie działem sprzedaży”.

Poprawność numeru VAT swojego kontrahenta można sprawdzić

… na stronie internetowej Komisji Europejskiej pod adresem: http://www.europa.eu.int/comm/taxation_customs/vies/en/vieshome.htm 

Na stronie tej należy określić państwo kontrahenta, wpisać podany przez niego numer VAT UE i wówczas otrzymamy informację, czy numer ten jest prawidłowy. Jednak w ten sposób można jedynie sprawdzić stan na bieżący dzień – nie można wpisać wstecznej daty i żądać potwierdzenia, czy np. 3 miesiące wcześniej ten kontrahent miał również ważny numer VAT.

Numer identyfikacyjny VAT UE kontrahentów można również sprawdzić:

 • drogą pocztową wysyłając pytanie na adres:
  Ministerstwo Finansów
  Ośrodek Zamiejscowy Biura Wymiany Informacji o VAT w Koninie
  ul. Poznańska 46
  62-510 Konin
 • telefonicznie : (063) 242 33 55
 • faksem: (063) 243 82 04
 • e-mailem: [email protected]

Pytanie to musi spełniać wymogi

… określone w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów z 7 kwietnia 2004 r. w sprawie potwierdzania zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 58, poz. 599) i określać:

 • nazwę lub imię i nazwisko oraz adres kontrahenta, którego numer VAT UE chcesz sprawdzić;
 • numer rejestracyjny kontrahenta, przyznany mu przez państwo członkowskie dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych, wraz z kodem tego państwa członkowskiego;
 • nazwę lub imię i nazwisko oraz adres zainteresowanego (Twój, lub Twojej firmy);
 • numer identyfikacji podatkowej zainteresowanego; w przypadku gdy jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE, numer identyfikacji podatkowej należy poprzedzić kodem PL;
 • w przypadku gdy potwierdzenie zidentyfikowania ma dotyczyć okresu wcześniejszego niż dzień złożenia wniosku należy podać również dzień, miesiąc oraz rok, na który ma nastąpić potwierdzenie.

Autor tekstu: Adam Dmochowski

Poradnik „Zarządzanie działem sprzedaży” wydawnictwa Wiedza i Praktyka to źródło aktualnej i praktycznej informacji dla menedżerów sprzedaży. Znajdą w nim m.in. sposoby i narzędzia ułatwiające im:

 • motywowanie i zarządzanie handlowcami,
 • zwiększenie sprzedaży,
 • pozyskiwanie klientów i zdobywania ich lojalności,
 • prowadzenie skutecznych negocjacji handlowych,
 • budowanie i wdrażanie nowych strategii handlowych.

Wszystkie te informacje poparte są przykładami i wzorami dokumentów, które po niewielkich zmianach można bezpośrednio zastosować w dziale handlowym. Każdy menedżer sprzedaży znajdzie w poradniku „Zarządzanie działem sprzedaży” odpowiedź na nurtujące go pytanie.

Wydawnictwo Wiedza i Praktyka

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.