Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak wygląda odprawa poza granicami Polski?

Jak na dzień dzisiejszy wygląda możliwość dokonania odprawy celnej towarów poza granicami Polski, tzn. w innym kraju UE (towar importowany z USA). Domyślam się, że cło zostanie zapłacone już w tym kraju, ale co z podatkiem VAT od importu? Kto go oblicza?

Importem towarów zgodnym z ustawą o VAT, to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego w tym przypadku Stanów Zjednoczonych na terytorium kraju tj. Polski.

W imporcie towarów, podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną.

Cło jeżeli będzie naliczone powinna Pani zapłacić na terytorium RP. VAT również powinien zostać zapłacony na terytorium Polski. Zarówno ewentualne cło jak i VAT oblicza urząd celny w Polsce. Statut podatnika w imporcie towarów jest niezależny od faktu prowadzenia działalności gospodarczej. Podatnikami VAT są również osoby uprawnione do korzystania z procedury celnej obejmujące uszlachetnianie czynne, odprawę czasową, przetwarzanie pod kontrolą celną, w tym również osoby, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostały przeniesione prawa i obowiązki związane z tymi procedurami.

Charakterystyczną cechą importu towarów jest to, że opodatkowana jest sama czynność przywozu towarów, natomiast status podatkowy podmiotu, który dokonuje importu nie ma znaczenia.

Według Służby Celnej Rzeczpospolitej Polskiej należy zastosować następne procedury celne przy imporcie towarów:

  • Tranzyt, pozwala na przemieszczanie towarów nie krajowych i krajowych z jednego do drugiego miejsca na polskim obszarze celnym. Procedura tranzytu odbywa się z zastosowaniem dokumentu SAD, karnetu TIR lub karnetu ATA.
  • Skład celny, pozwala na składowanie towarów nie krajowych, które w czasie składowania nie podlegają cłu ani ograniczeniom i zakazom określonym w przepisach odrębnych, z wyjątkiem ograniczeń i zakazów stosowanych do ochrony porządku lub bezpieczeństwa publicznego, obyczajowości, higieny lub zdrowa ludzi, zwierząt i roślin oraz ochrony środowiska, a także towarów krajowych, dla których dokonano odpowiednich formalności celnych.
  • Uszlachetnianie czynne, pozwala na poddaniu na polskim obszarze celnym jednemu lub większej liczbie procesów uszlachetniania towarów nie krajowych lub krajowych. Uszlachetnianie czynne w systemie zawieszeń pozwala na przetwarzanie towarów nie krajowych, przeznaczonych do powrotnego wywozu poza polski obszar celny w postaci produktów kompensacyjnych, bez obciążania tych towarów cłem lub stosowania wobec nich środków polityki handlowej. Uszlachetnianie czynne w systemie ceł zwrotnych pozwala na przetwarzanie towarów krajowych, dopuszczonych do obrotu ze zwrotem lub umorzeniem cła należnego do zapłacenia za takie towary, jeżeli zostaną one wywiezione, poza polski obszar celny w postaci produktów kompensacyjnych.
  • Przetwarzanie pod kontrolą, umożliwia użycie towarów nie krajowych na polskim obszarze celnym w procesach zmieniających ich rodzaj lub stan, bez stosowania wobec nich era i środków polityki handlowej oraz umożliwia dopuszczenie produktów powstających w takich procesach (produkty przetworzone) do obrotu, z zastosowaniem właściwych dla nich należności celnych przywozowych.
  • Odprawa czasowa, pozwala na wykorzystanie na polskim obszarze celnym towarów nie krajowych przeznaczonych do powrotnego wywozu bez dokonywania żadnych zmian, z wyjątkiem zwykłego zużycia wynikającego z używania tych towarów, z całkowitym lub częściowym zwolnieniem od cła i bez stosowania wobec nich środków polityki handlowej. Odprawa czasowa może trwać najwyżej 2 lata.

Katalog towarów, które mogą być przedmiotem odprawy czasowej określają przepisy. Uszlachetnianie bierne, pozwala na czasowy wywóz towarów krajowych poza polski obszar celny, w celu poddania ich procesom uszlachetnienia oraz dopuszczenia produktów powstałych w wyniku tych procesów do obrotu, z całkowitym lub częściowym zwolnieniem od cła.

Procedury można podzielić na:

  • Procedury gospodarcze, czyli procedury na które jest wymagane pozwolenie naczelnika urzędu celnego: skład celny, uszlachetnianie czynne, przetwarzanie pod kontrolą, odprawa czasowa, uszlachetnianie bierne,
  • Procedury zawieszające, czyli procedury dla których trzeba złożyć zabezpieczenie długu celnego (bez zapłaty długu celnego): tranzyt, skład celny, uszlachetnianie czynne w systemie zawieszeń,
    przetwarzanie pod kontrolą celną, odprawa czasowa.

Podstawa prawna

: Art. 17 ust. 1 ustawy o VAT

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.