Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak „zalegalizować” dochód?

Jak udokumentować dochód, na który nie ma potwierdzenia (faktury, dokumentu). Chodzi o sytuacje, w ktorej jako firma mam podpisaną umowę z firmą z USA o udostepnianie przez nich swoich „licencji” w celach zarobkowych mojej firmy.
W praktyce wygląda to tak – dostęp do usług firmy z USA jest „na życzenie”. Nie ma umowy licencyjnej ani franczyzy. Nie ma oplat, które muszę ponosić, w umowie jest tylko zapisane, że ja dostaje 35% oni zabieraja 65%. W umowie jest zaznaczone, że nie ma między nami relacji pracownik-pracodawca oraz że w przypadku osiągniecia jakichkolwiek korzyści mam obowiązek rozliczyć się z fiskusem we własnym kraju. Jak „zalegalizować” taki dochód?

Sytuacja jest nieco trudna, gdyż nie posiada Pan żadnego dokumentu stwierdzającego nabycie towaru, tym samym nie jest Pan w stanie rozliczyć nabytego w ten sposób towaru. Jedynym rozwiązaniem jest zaapelowanie do firmy z USA celem przysłania stosownej dokumentacji.

Eksportując towary do tak zwanych krajów trzecich, czyli nie należących do Unii Europejskiej, powinien Pan rozliczać go na zasadzie: Towar sprzedawany kontrahentowi z poza UE opodatkowany jest stawką 0% VAT.

Muszą jednak zaistnieć pewne przesłanki do zastosowania tego obniżenia:

  • towar musi przekroczyć granicę Rzeczypospolitej Polskiej,
  • podatnik musi posiadać dokument potwierdzający to przekroczenie.

W praktyce stosuje się kartę 1A SAD, na której przystawiona jest pieczątka organu granicznego potwierdzająca wywóz.

Księgowanie takiego zdarzenia odbywa się niestety w różnych terminach w stosunku do podatku dochodowego i VAT. Jeśli chodzi o pierwszy to uznajemy przychód w momencie przekroczenia przez towar granicy Rzeczypospolitej Polskiej lub jeśli wcześniej otrzymamy zapłatę, a w stosunku do VAT wolno nam wykazać sprzedaż opodatkowaną stawką 0% dopiero w momencie dysponowania kartą 1A SAD. Jeśli zdarzy się sytuacja w której podatnik (z różnych przyczyn) nie otrzyma potrzebnego dokumentu w ciągu 60 dni od daty realnej sprzedaży towaru, jest zobowiązany naliczyć podatek VAT w takiej wysokości jaka obowiązuje dla sprzedaży eksportowanego towaru w kraju. (najczęściej 22%). Jeżeli po upływie czasu podatnik otrzyma w końcu dokument odprawy celnej musi dokonać poprawy deklaracji VAT. Takiej poprawy dokonuje się przez skorygowanie ewidencji sprzedaży VAT i deklaracji – za miesiąc w którym faktycznie otrzymany został dokument celny.

Importem mamy do czynienia w przypadku przywozu towarów, usług lub kapitału z krajów nie należących do Wspólnoty europejskiej w celu wykorzystania ich na rynku wewnętrznym. W przypadku importu towarów sprawa jest nieco bardziej zawiła w porównaniu z eksportem. Wedle obowiązujących przepisów, obowiązek podatkowy powstaje w momencie objęcia towaru procedurą celną i powstania długu celnego. Podatnik uiszcza podatek VAT w ciągu 10 dni od ustalenia jego wysokości przez Urząd Celny. Następnie ten podatek wykazuje w swojej deklaracji dla celów VAT jako naliczony. Odliczenia dokonać może wyłącznie w miesiącu w którym otrzymał kartę 1B SAD.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr. 54, poz. 535 z późn. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.