Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak zamknąć moją działalność i otworzyć firmę żony, aby wiązało się to z najmniejszymi stratami finansowymi?

W związku z podjęciem pracy etatowej muszę zamknąć działalność gosp. – sprzedaż i serwis urządzeń (KPiR, VAT). Pracodawca zgadza się, aby działalność tę kontynuowała moja żona. Jak zamknąć moją działalność i otworzyć firmę żony, aby wiązało się to z najmniejszymi stratami finansowymi z naszej strony (rozliczamy się wspólnie, żona jest u mnie współpracownikiem)? Czy mogę żonie sprzedać magazyn i w jakich cenach? Co zrobić ze środkami trwałymi (samochód i komputer) oraz licencjami programów komputerowych?

Niestety nie ma innej możliwości jak tylko rozpoczęcie działalności gospodarczej od nowa przez żonę. Wiąże się to przede wszystkim z odpowiedzialnością finansową za zobowiązania składkami ZUS czy też zeznaniami podatkowymi. Jeżeli chodzi o sprzedaż żonie produktów to nie powinno być z tym większego problemu, gdyż żona towar ten również będzie musiała sprzedać i nie ma tutaj mowy o sytuacji, w której nie mógłby Pan żonie sprzedać towarów taniej. Żona chcący prowadzić działalność gospodarczą po Panu będzie musiała podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców. Osoby rozpoczynające prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej rejestrują się w prowadzonej przez gminy ewidencji działalności gospodarczej.

Ewidencję działalności gospodarczej prowadzi gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy – tj. miejscowości, w której przebywa przedsiębiorca z zamiarem stałego pobytu.

W celu zarejestrowania swojej firmy należy udać się do urzędu gminy wraz z dowodem osobistym lub paszportem, oraz wypełnić przygotowany przez dany urząd formularz- zgłoszenie. Organ ewidencyjny, czyli wójt, burmistrz albo prezydent miasta – dokonuje wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej powinno zawierać:

  • oznaczenie przedsiębiorcy oraz jego numer ewidencyjny PESEL, o ile taki posiada,
  • oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy, a jeżeli stale wykonuje działalność poza miejscem zamieszkania – również wskazanie tego miejsca i adresu zakładu głównego, oddziału lub innego stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej,
  • określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności,
  • wskazanie daty rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Organ ewidencyjny doręcza z urzędu przedsiębiorcy zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia. Osoby fizyczne podejmujące indywidualną działalność gospodarczą mają możliwość złożenia formularza o wpis do REGON w okienku urzędu gminy w tym samym momencie, gdy składają wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Urząd gminy wyręcza wówczas przedsiębiorcę i niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni od dnia dokonania wpisu, przesyła wniosek o wpis do REGON do urzędu statystycznego województwa, na terenie którego przedsiębiorca ma miejsce zamieszkania.

Niezależnie od możliwości złożenia wniosku o REGON w urzędach gmin – wniosek ten można złożyć osobiście w urzędzie statystycznym lub jego oddziale właściwym dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy lub wysłać pocztą.

Osobiste złożenie wniosku w urzędzie statystycznym może okazać się „czasowo” bardziej opłacalne, gdyż urzędy często wydają zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON „od ręki”. Natomiast złożenie wniosku o REGON za pośrednictwem urzędu gminy wydłuża nieco tą procedurę, gdyż wydanie ww. zaświadczenia w oparciu o wniosek przesłany przez urząd gminy musi nastąpić w ciągu 7 dni od daty otrzymania wniosku z urzędu gminy. Zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON jest w tym przypadku wysyłane przez urząd statystyczny lub jego oddział pocztą na adres przedsiębiorcy.

W międzyczasie należy założyć osobne konto w Banku na prowadzenie działalności gospodarczej. Wybór Banku dokonywana jest w sposób dowolny.

W przypadku gdy wniosek o REGON składamy bezpośrednio w urzędzie statystycznym – musimy to uczynić w terminie 14 dni od dnia uzyskania zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. We wniosku podaje się następujące dane:

  • nazwa,
  • adres siedziby,
  • PESEL,
  • nazwisko i imiona,
  • adres zamieszkania,
  • adres do korespondencji,
  • forma organizacyjno-prawna,
  • forma własności,
  • nazwa organu ewidencyjnego,
  • data wpisu do rejestru ewidencyjnego,
  • nazwa ewidencji i numer nadany przez organ ewidencyjny,
  • rodzaje wykonywanej działalności (numery PKD).

Nie później niż w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku Urząd Statystyczny powinien doręczyć przedsiębiorcy zaświadczenie potwierdzające rejestrację wraz z nadanym numerem REGON.

Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą mogą złożyć zgłoszenie identyfikacyjne NIP jednocześnie ze złożeniem wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (osoby fizyczne, które posiadają już NIP – składają zgłoszenie aktualizacyjne). W przypadku gdy złożyliśmy zgłoszenie do Urzędu Skarbowego za pośrednictwem urzędu gminy – po załatwieniu formalności w banku i uzyskaniu numeru konta oraz po otrzymaniu z urzędu statystycznego zaświadczenia o numerze REGON należy złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie aktualizacyjne z podaniem w szczególności wykazu rachunków bankowych oraz z uwierzytelnioną lub urzędowo poświadczoną kopią zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON. W terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń, tj. od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej należy zgłosić do ubezpieczeń siebie oraz dokonać zgłoszenia płatnika (firmy).

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004 r. nr 173, poz. 1807, Nr 281, poz. 2777)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.