Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jaka stawka VAT dla opłaty licencyjnej?

Konstruktor zbył na rzecz sp. z o.o. prawa autorskie do narysowanego przez siebie jachtu. Jest on osobą prowadzącą działalność gospodarcza na zasadach ogólnych. Co miesiąc wystawia sp. z o.o. fakturę na wyprodukowane przez nich skorupy jachtów ze stawką VAT 22 proc. W umowie jest zapis: „opłata licencyjna jest pobierana za każdą skorupę raz w miesiącu”. Czy jest to opłata licencyjna? Czy zastosowano prawidłową stawkę VAT?

Zgodnie z art. 16 g ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o pdop) wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia. Gdy opłata licencyjna jest należna od np. każdej sztuki sprzedawanego wyrobu albo stanowi procent od wartości sprzedaży, taką opłatę potraktować trzeba jako koszt uzyskania przychodu, który zaliczany powinien być na podstawie art. 15 ust. 4b ustawy o pdop.

22-proc. stawka podatku VAT jest stawką podstawową i jeżeli załączniki do ustawy o VAT nie przewidują inaczej, należy przyjąć, że jest to stawka prawidłowa. W przypadku produkcji jachtów nie ma podstaw do obniżenia stawki podatku. Co prawda, zgodnie z załącznikiem nr 3 poz. 162 ustawy o VAT, usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania podlegają opodatkowaniu 7 proc. stawką VAT, należy jednak zauważyć, że stawka ta jest zgodna z przedmiotem umowy z tym zastrzeżeniem, że umowa sama mówi o udzieleniu licencji, a nie o jej sprzedaży. Właściwą stawką będzie tutaj 22 proc.

Należy pamiętać, że wystawiając fakturę VAT tytułem udzielenia licencji powołujemy się na PKWiU, ponieważ jest to potrzebne do ustalenia, czy faktycznie stawka 7 proc. mogła być zastosowana (dla potrzeb dowodowych).

Podstawa prawna:

  • Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 Nr 54, poz. 535 ze zm.);
  • Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.