Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jakie grożą sankcje w przypadku importu podróbek?

Planuję założyć działalność gospodarczą, zajmującą się importem z Chin i sprzedażą w Polsce specjalistycznych maszyn przemysłowych do pakowania produktów. Czy jeżeli maszyny mają prawie taki sam wygląd, gabaryty, możliwości, sposób działania itp. produkowane przez pewną włoską firmę, które sprzedawane są obecnie w Polsce mogą zostać zatrzymane przez Urząd Celny? Czy mogę mieć z tego powodu problemy?

Podrabianie marek znanych firm, kopiowanie ich technologii w celu wyprodukowania wręcz identycznej rzeczy, będzie uważane za plagiat. Zatem najważniejsze będzie przekonanie urzędników, że nie doszło do współuczestnictwa w dystrybucji „podróbek”. To oczywiście może, ale nie musi się stać. Gdyby jednak do „zajęcia” pakowarek doszło, nie warto się wypierać, a co gorsze zatajać faktów związanych z importem z Chin. Istnieje także prawdopodobieństwo, że konkurencja, która dowie się o dystrybucji podrobionego produktu, zgłosi ten fakt do prokuratury. A wówczas konsekwencje są nieuniknione. Przykładowo, zgodnie z art. 272 kodeksu karnego ten, kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Warto się zastanowić, czy „złoty interes” jest tego wart.

Podstawa prawna: Kodeks karny (Dz.U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.