Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jakie koszty przy handlu obwoźnym?

Zajmuje się handlem obwoźnym. Czy tzw. opłatę targową mogę wliczyć w koszty działalności? Posiadam też samochód, ale nie jest przepisany na firmę. Czy mimo tego mogę wliczyć paliwo w koszty? Jestem na książce przychodów i rozchodów – czy jest to dobry wybór?

Opłata targowa jaką Pan uiszcza stanowi niewątpliwie koszt uzyskania przychodów. Paliwo do samochodu również będzie stanowiło koszt uzyskania przychodów. Książka przychodów i rozchodów w handlu obwoźnym jest z pewnością najlepszą i najprostsza dla Pana formą opodatkowania.

Sprawy handlu obwoźnego reguluje rozporządzenie ministra zdrowia z 20 grudnia 2002 r. w sprawie wymagań higienicznych i sanitarnych obowiązujących w handlu obwoźnym środkami spożywczymi oraz wykazu artykułów, które nie mogą być wprowadzane do obrotu w handlu obwoźnym.

Zgodnie z przepisami środki transportu przeznaczone do handlu obwoźnego w czasie sprzedaży są wyposażone w tabliczkę informacyjną umieszczoną w miejscu dobrze widocznym dla kupujących, zawierającą napisane w sposób czytelny firmę lub nazwę, a w przypadku osób fizycznych – imię i nazwisko przedsiębiorcy prowadzącego handel obwoźny oraz jego siedzibę lub miejsce zamieszkania. Materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością podczas sprzedaży, transportu i przechowywania spełniają wymagania określone w przepisach o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Sprzedaż w handlu obwoźnym środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego oraz innych łatwo psujących się, w tym artykułów w opakowaniach jednostkowych, może odbywać się wyłącznie ze środków transportu wyposażonych w urządzenia chłodnicze umożliwiające ich przechowywanie w oddzielnych komorach chłodniczych dla każdego rodzaju środka spożywczego.

Temperatura w urządzeniach chłodniczych musi odpowiadać wymaganiom określonym przez przedsiębiorcę produkującego dany środek spożywczy i jest na bieżąco sprawdzana i rejestrowana. Artykuły które nie mogą być wprowadzane do obrotu w handlu obwoźnym:

  • środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, z wyjątkiem napojów dla sportowców i środków energetyzujących;
  • następujące środki spożywcze bez opakowań jednostkowych:
    a) mleko niepasteryzowane i niepoddane obróbce termicznej oraz przetwory mleczne, w tym lody;
    b) tłuszcze roślinne i zwierzęce;
    c) mięso i przetwory mięsne oraz podroby i przetwory podrobowe zwierząt rzeźnych;
    d) drób bity i przetwory drobiowe oraz podroby i przetwory podrobowe z drobiu;
    e) dziczyzna i przetwory z dziczyzny;
    f) przetwory rybne;
    g) mrożone środki spożywcze, w tym zawierające w swoim składzie środki spożywcze;
    h) potrawy i wyroby garmażeryjne do bezpośredniego spożycia;
    i) przetwory grzybowe;
    j) pieczywo i wyroby ciastkarskie;
  • rosnące w warunkach naturalnych grzyby świeże – poza targowiskami;
  • napoje alkoholowe, z wyjątkiem piwa w opakowaniach jednostkowych.

Podstawa prawna

: Rozporządzenie ministra zdrowia z 20 grudnia 2002 r. w sprawie wymagań higienicznych i sanitarnych obowiązujących w handlu obwoźnym środkami spożywczymi oraz wykazu artykułów, które nie mogą być wprowadzane do obrotu w handlu obwoźnym (Dz.U. nr 63, poz. 634 i nr 128, poz. 1408)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.