Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jakie są konsekwencje wystawienia faktury po 15 dniach od wydania towaru?

Jakie mogą być konsekwencje wystawienia faktury po 15 dniach od wydania towaru? Wydanie z magazynu nastąpiło w listopadzie, a faktura została wystawiona dopiero w grudniu. Odbiorca i wystawca posiadają osobowość prawną.

Na początku trzeba wyjaśnić, że faktura VAT nie jest tylko dowodem księgowym, ale także podstawą do ustalenia wartości sprzedaży fakturowanej towarów i usług VAT-u należnego związanego z tą sprzedażą, udokumentowaną w ewidencji podatkowej sprzedawcy. Faktura VAT stanowi więc dowód poniesienia wydatku. By jednak wydatek ten można było zaliczyć do kosztu uzyskania przychodów, musi być uznany za taki koszt przez przepisy o podatku dochodowym. Art. 24 ust. 1 u.p.d.o.f. oraz art. 9 u.p.d.o.p. stanowią, że dochód do opodatkowania ustala się na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg rachunkowych.

Zgodnie z art. 20 ustawy o rachunkowości do ksiąg rachunkowych miesiąca należy wprowadzić, w postaci zapisu, każdą operację gospodarczą, która nastąpiła w tym miesiącu. Podstawą takich zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej. Jeśli operacja gospodarcza nie została ujęta w księgach rachunkowych, to nie można jej zaewidencjonować w listopadzie. Może być ona zatem zaksięgowana w grudniu.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. nr 266, poz. 2239), sporządzona faktura VAT zawsze stanowić będzie dostateczny dowód poniesienia określonego wydatku. Co oczywiście nie przesądza jeszcze o tym, że wydatek ten może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko to – choć nie wprost – zostało wyrażone w wyroku z 27 stycznia 1998 r. (sygn. akt I SA/Łd 1056/97, ONSA z 1998 r. nr 4, poz. 138) Sąd w Łodzi stwierdził, że dokumenty potwierdzające dokonanie konkretnych transakcji, nie spełniające wszystkich wymagań określonych w art. 21 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, mogą być uznane za dowody świadczące o poniesionych kosztach, jednakże może to dotyczyć tylko niewielkich uchybień formalnych, np. braku niektórych elementów, które mogą być uzupełnione, a fakt dokonania danej transakcji może być potwierdzony u kontrahenta.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. nr 266, poz. 2239);
  • Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U z 2004 r poz 535 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.