Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jakie stanowisko po powrocie do pracy?

Czy sąd może być zdezorientowany, skoro chcę podjąć zatrudnienie, a jednocześnie występuję o przywrócenie do pracy. Byłam naczelnikiem działu na PKP. Z tego co wiem, moje dotychczasowe stanowisko zostało już obsadzone. Czy jeśli wrócę do pracy w PKP, to pracodawca będzie musiał mi przydzielić stanowisko adekwatne do mojego wykształcenia (wyższe, kierunkowe), czy może to być szeregowe stanowisko robotnicze?

Uważam, że sąd na podstawie przedłożonej dokumentacji będzie w stanie określić dokładnie stan prawny. Wyjaśnienia będą stanowiły istotny czynnik decyzyjny.

Pracownik powinien po przywróceniu do pracy zając to samo stanowisko, jakie utracił podczas jego zwolnienia. Jeżeli powrót pracownika na to samo stanowisko jest niemożliwe, pracodawca powinien zapewnić pracownikowi inne równorzędne stanowisko pracy, zgodnie z jego wykształceniem.

Warto podkreślić, że na mocy art. 264 par. 2 kodeksu pracy, żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę. Przywrócenie do pracy następuje na warunkach istniejących w chwili rozwiązania umowy i pracodawca nie musi ich ponownie określać przez wskazanie stanowiska pracy, warunków wynagradzania i innych elementów treści stosunku pracy.

Złożenie pracownikowi oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę w sposób dorozumiany (art. 60 k.c. w związku z art. 300 k.p.) jest równocześnie zawiadomieniem go o rozwiązaniu umowy o pracę w rozumieniu art. 264 § 2 k.p. Wynika to z wyroku Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 26 listopada 2003 r. I PK 490/2002.

Podstawa prawna: Ustawa – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.