Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

KE zaskarżyła do ETS Austrię, Niemcy i Portugalię

2010-06-16 Taxnews

Komisja Europejska zaskarżyła Austrię, Niemcy i Portugalię do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. KE uznała, że obowiązujące w tych państwach przepisy podatkowe są niezgodne z prawodawstwem wspólnotowym.

W odniesieniu do Austrii, KE uznała, że przepisy, które ustanawiają w stosunku do zagranicznych funduszy inwestycyjnych, funduszy nieruchomości i instytucji kredytowych obowiązek ustanowienia austriackiego przedstawiciela podatkowego prowadzą do dyskryminacyjnego traktowania.

Zgodnie z austriackim prawem, krajowe instytucje kredytowe zarządzające krajowymi funduszami inwestycyjnymi lub krajowymi funduszami nieruchomości nie mają obowiązku wyznaczania przedstawiciela podatkowego. Ponadto, siedziba wyznaczonego przedstawiciela podatkowego musi znajdować się na terenie Austrii. W związku z tym KE uznała, że zakaz ustanawiania zagranicznych instytucji kredytowych i dyplomowanych księgowych przedstawicielami podatkowymi inwestorów funduszy inwestycyjnych lub funduszy nieruchomości jest niezgodny ze swobodą świadczenia usług.

W Niemczech dywidendy wypłacane przez niemieckie spółki niemieckim funduszom emerytalnym typu „Pensionskassen” albo podlegają zredukowanemu podatkowi u źródła, albo fundusze te mogą otrzymać częściowy zwrot podatku pobranego u źródła. Jednak instytucje o charakterze zbliżonym do takich funduszy emerytalnych z siedzibą w innym państwie UE lub EOG nie mają możliwości skorzystania z obniżonej stawki lub częściowego zwrotu podatku u źródła.

W przypadku innego rodzaju niemieckich funduszy emerytalnych „Pensionsfonds”, otrzymane dywidendy są uwzględniane przy obliczaniu podatku i podlegają opodatkowaniu 15 proc. podatkiem dochodowym. Jeżeli jednak dywidendy wypłacane są na rzecz podobnej zagranicznej instytucji, to podlegają opodatkowaniu 25 proc. podatkiem u źródła

Podobne rozróżnienie pod względem podatkowym istnieje także w przypadku odsetek wypłacanych przez niemieckie spółki funduszom emerytalnym typu „Pensionskassen” i „Pensionsfonds”, a odsetek wypłacanych zagranicznym funduszom emerytalnym.

KE uznała, że opodatkowywanie przez państwo członkowskie wyższą stawką podatkową dywidend lub odsetek wypłacanych zagranicznym funduszom emerytalnym może zniechęcać zagraniczne fundusze od inwestowania w tym państwie. Ponadto, spółki będące rezydentami tego państwa członkowskiego mogą mieć problemy z pozyskiwaniem środków od zagranicznych funduszy. W taki sposób wyższe opodatkowanie zagranicznych funduszy emerytalnych może ograniczać swobodny przepływ kapitału.

Portugalskie przepisy podatkowe mogą w pewnych sytuacjach skutkować opodatkowaniem dywidend wypłacanych zagranicznym spółkom przewyższającym opodatkowanie dywidend wypłacanych spółkom krajowym. Podczas gdy dywidendy wypłacane podmiotom krajowym są opodatkowane bardzo niską stawką, dywidendy wypłacane za granicę podlegają opodatkowaniu stawką podatku u źródła do 20 proc. Zdaniem KE powoduje to ograniczenie swobodnego przepływu kapitału i swobody przedsiębiorczości.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.