Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kiedy mogę odmówić przeniesienia?

Mam 2-letnie dziecko. Pracodawca chce mnie przenieść do pracy w miejscowości oddalonej od miejsca zamieszkania o 50 km. Wiąże się to z moim pobytem poza domem ok. 14 godzin. Czy mogę odmówić tego przeniesienia?

Pracodawca ma prawo zastosować względem swojej pracownicy czasowe przeniesienie do innej pracy na okres do 3 miesięcy, bez zastosowania wobec niej jakiegokolwiek wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy. Pracownica nie ma prawa odmówić pracodawcy czasowego powierzenia jej innej pracy, jeżeli praca ta jej zgodna z jej kwalifikacjami i odpowiada temu samemu wynagrodzeniu za pracę pomimo faktu, iż ma ona małe dziecko, a praca oddalona jest o 50 km od miejsca zamieszkania.

Jeżeli pracownica zatrudniona jest w biurze to pracodawca nie może powierzyć tej przez okres 3 miesięcy pracy np. przy taśmie, pomimo tego samego wynagrodzenia. Jeżeli pracownica jest wykwalifikowaną księgową to pracodawca również nie może powierzyć jej innej pracy np. w dziale obsługi klienta, ponieważ nie byłoby to zgodne z jej kwalifikacjami zawodowymi. Ograniczenia w zakresie dobrowolnego przenoszenia wprowadza art. 42 par. 4 k.p.

Należy podkreślić, że pracodawca może przenieść pracownika do innej pracy tylko i wyłącznie z uzasadnionych przyczyn. Pracownik zatem ma prawo kwestionować stanowisko pracodawcy, jeśli uzna je za krzywdzące. Jeżeli jednak, kwestionując stanowisko pracodawcy, zaprzesta świadczenia pracy, a w razie sporu z pracodawcą nie zdoła udowodnić swoich racji i poniesie konsekwencje takiego postępowania. Na podstawie art. 52 k.p. pracodawca ma prawo zwolnić dyscyplinarnie takiego pracownika (wyrok SN z 26.9.1978 r., I PRN 54/78, OSNC Nr 3/1979, poz. 60).

Podstawa prawna: Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.