Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kiedy można zatrudnić młodocianego?

Czy można zawrzeć umowę zlecenia z osobą niepełnoletnią? Czy w przypadku zatrudnienia 17-letniego chłopaka muszę płacić pełny ZUS?

Osoba niepełnoletnia może być zatrudniania, ale tylko do wykonywania prac lekkich.

Młodocianym w rozumieniu prawa jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 16 lat. Wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy:

  • ukończyli co najmniej gimnazjum,
  • przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.

Pracodawca zatrudniający pracowników młodocianych przy pracach, podejmuje działania niezbędne do zapewnienia im szczególnej ochrony zdrowia podczas pracy, biorąc w szczególności pod uwagę ryzyko wynikające z ich braku doświadczenia, braku świadomości istniejących lub potencjalnych zagrożeń oraz niepełnej dojrzałości fizycznej i psychicznej, w tym:

  • zapewnia wykonywanie pracy i zajęć przez młodocianych na stanowiskach pracy i w warunkach niestwarzających zagrożeń dla ich bezpieczeństwa i zdrowia;
  • zapewnia nadzór nauczycieli, instruktorów praktycznej nauki zawodu lub innych osób uprawnionych do prowadzenia praktycznej nauki zawodu nad wykonywaniem pracy przez młodocianych;
  • informuje młodocianych o możliwych zagrożeniach i o wszelkich podjętych działaniach dotyczących ich zdrowia;
  • organizuje przerwy w pracy młodocianych dla ich odpoczynku w pomieszczeniach odizolowanych od czynników szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych.

Dopuszczenie młodocianych do prac, może nastąpić na podstawie oceny ryzyka związanego z wykonywaną pracą, dokonanej przed rozpoczęciem pracy przez młodocianych lub w razie istotnej zmiany warunków wykonywania pracy. Podczas oceny ryzyka uwzględnia się w szczególności:

  • ocenę wyposażenia oraz organizacji miejsc pracy i stanowisk pracy młodocianych;
  • organizację procesów pracy oraz ich powiązanie;
  • charakter, stopień i okres narażenia na czynniki fizyczne, biologiczne i chemiczne;
  • formę, zakres i sposób korzystania z wyposażenia miejsc pracy, w tym z maszyn, narzędzi i sprzętu;
  • zakres i poziom szkolenia oraz instrukcji udzielanych młodocianym.

    Należy także pamiętać, że zgodnie z przepisami kodeksu pracy o zatrudnianiu młodocianych w celu innym niż przygotowanie zawodowe (art. 201 – 205 k.p.) pracownicy ci mogą wykonywać tylko lekkie prace, nie mogą być zatrudnieni w porze nocnej, a wymiar ich czasu pracy musi uwzględniać obowiązki szkolne (praca i nauka nie mogą przekroczyć 8 godzin dziennie).

    Podstawa prawna: Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm)

    Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.