Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kontrola PIP a upadłość przedsiębiorstwa

Wynagrodzenia pracownicze i inne należności wypłacane przez syndyka

Wierzytelności i należności podlegają zaspokojeniu przez syndyka z funduszów masy upadłości, co wynika z art. 342 ust. l prawa upadłościowego i naprawczego. Zasadą jest, że należności dalszej kategorii zaspokaja się dopiero po całkowitym zaspokojeniu wszystkich należności poprzedzającej kategorii.

Należności ze stosunku pracy oraz z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne są niejako uprzywilejowane. Nie tylko korzystają z pierwszeństwa zaspokojenia w podziale funduszów masy upadłości, ale także są zaspokajane, za zgodą sędziego komisarza, w miarę wpływu do kasy upadłości sum pieniężnych. Należności te zostają zaspakajane w całej swojej rozciągłości i dopóki w całości nie zostaną zaspokojone nie będzie mowy, aby syndyk zaspakajał kolejne należności z masy upadłościowej (art. 343 ust. l Prawa upadłościowego i naprawczego).

Czy wiesz, że…?

W przypadku należności pracowniczych zaliczonych do kosztów postępowania, dodatkowe uprzywilejowanie pracownicze polega na tym, że nie jest wymagana zgoda sędziego-komisarza na ich zaspokojenie, a syndyk jest obowiązany realizować wypłaty niezwłocznie w miarę posiadanych funduszy.

Zgodnie z art. 230 ust. 2 pkt 2 ustawy prawa upadłościowego i naprawczego wyróżnić można dwie kategorie należności pracowniczych zaliczonych do kosztów postępowania upadłościowego:

  • wynagrodzenie osób, które za zgodą sędziego-komisarza zostały zatrudnione przez syndyka, nadzorcę sądowego albo zarządcę, albo którym, za zgodą sędzię go-komisarza, zlecono wykonanie czynności;
  • wynagrodzenie pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie upadłego należne za okres po ogłoszeniu upadłości oraz odprawy i odszkodowania, związane z rozwiązaniem umów o pracę, przysługujące tym pracownikom.

Należy zwrócić uwagę, że odprawy i odszkodowania wchodzą w skład kosztów postępowania upadłościowego tylko wtedy, gdy zdarzenie uzasadniające ich wypłatę nastąpiło po ogłoszeniu upadłości.

Zasadniczo inspektor pracy nie jest powołany do kontrolowania, czy syndyk prawidłowo wykonuje swoje obowiązki związane z wypłatą wynagrodzeń pracowniczych, a zwłaszcza, czy wypłaca pracownikom wynagrodzenia w miarę napływu środków. W przypadku uzasadnionych podejrzeń, co do prawidłowości działań syndyka, warto jednak poinformować pracownika składającego skargę o możliwości zwrócenia się do nadzorującego przebieg postępowania upadłościowego sędziego-komisarza z wnioskiem o wydanie syndykowi polecania odpowiednich działań. Nie ma przeszkód formalnych, aby tego rodzaju dokument sygnalizujący przypuszczalne nieprawidłowości skierował do sędziego-komisarza inspektor pracy.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.