Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kontynuowanie ubezpieczeń oraz tryb dokonywania wpłat z tytułu składek

Tryb dokonywania wpłat z tytułu składek

Płatnicy składek są zobowiązani opłacać należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w formie bezgotówkowej, w drodze obciążenia rachunku bankowego płatnika składek.

Obowiązek opłacania składek w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego płatnika składek nie dotyczy osób fizycznych nie prowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Do opłacania składek w formie bezgotówkowej nie są zatem zobowiązane osoby prowadzące pozarolniczą działalność, wykonujące wolny zawód w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a także twórcy i artyści. Ponadto obowiązek ten nie dotyczy m.in. osób kontynuujących ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Należności składkowe nadal mogą być regulowane w formie wpłat gotówkowych przez osoby trzecie, na podstawie prawomocnych decyzji o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika składek, podmioty zobowiązane do dokonania wpłat należności za płatnika składek (na wskazany przez oddział ZUS rachunek bankowy) w ramach prowadzonego przymusowego dochodzenia należności (np. dłużnicy zajętej wierzytelności), osoby fizyczne, które wyrejestrowały się jako płatnicy składek, dokonujące wpłat z tytułu zobowiązań za okres, w którym były płatnikami składek z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pod pojęciem rachunek bankowy należy rozumieć rachunek bankowy (w tym konto „Giro składka”, prowadzone w Banku Pocztowym) oraz rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej przedsiębiorcy będącego jej członkiem. Oznacza to, że płatnik składek może opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych także z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

Za termin dokonania zapłaty należności składkowych uważa się:

  • przy zapłacie gotówką – dzień dokonania wpłat należności z tytułu składek w banku lub placówce pocztowej,
  • w obrocie bezgotówkowym – dzień obciążenia rachunku bankowego płatnika.

W sytuacji gdy płatnik opłaca składki w formie bezgotówkowej, wpłata z tytułu należnych składek może zostać uznana za terminową, jeżeli obciążenie rachunku bankowego płatnika nastąpiło najpóźniej w obowiązującym tego płatnika terminie płatności.

Uwaga!

Wzór bankowego dokumentu płatniczego i zasady wypełniania tego dokumentu określa rozporządzenie Ministra Finansów z 4 września 2003 r. w sprawie wzoru bankowego dokumentu płatniczego należności z tytułu składek, do których poboru zobowiązany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 164, poz. 1586).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.