Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kto może iść na urlop wychowawczy i na jak długo?

Zaszłam w ciąże na trzy miesiące przed rozwiązaniem umowy o pracę. Umowa ta została mi przedłużona do czasu porodu. Czy w takiej sytuacji będzie mi przysługiwał urlop wychowawczy? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego?

Urlop wychowawczy jest świadczeniem pracowniczym, dlatego też po utracie przez pracownicę pracy nie będzie jej już przysługiwał. Pracodawca nie może pracownikowi odmówić udzielenia urlopu wychowawczego, jeżeli pracownik wcześniej nie korzystał z tego urlopu lub nie wykorzystał tego urlopu do końca, czyli w wymiarze 3 lat przysługujących pracownikowi do 4 roku życia dziecka.

Urlop wychowawczy jest traktowany jako kontynuacja urlopu macierzyńskiego. Warto podkreślić, że nie przysługuje on z mocy samego prawa, lecz udziela się go tylko i wyłącznie na pisemny wniosek pracownika. Pracownik we wniosku powinien określić datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego. Jeżeli pracownik wykorzystał już część urlopu, wówczas we wniosku powinien wskazać ten okres. Wniosek o urlop wychowawczy pracownik składa pracodawcy najpóźniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem tego urlopu. Jeżeli wniosek zostanie złożony po upływie tego terminu, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o jego udzielenie.

W przypadku złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po wypowiedzeniu przez pracodawcę umowy o pracę, pracodawca udziela tego urlopu na okres nie dłuższy niż do dnia rozwiązania umowy o pracę.

Podstawa prawna:

  • Art. 186-187 Kodeksu pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze. zm.);
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. z 2003 r. Nr 230, poz. 2291).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.