Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kto może starać się o zwrot VAT za materiały budowlane

Co na to Ministerstwa Finansów, a co urzędnicy?

Ministerstwo Finansów wyjaśnia

O zwrot VAT będą mogły starać się tylko te osoby, które posiadają tytuł prawny do zajmowanego mieszkania czy domu. Według Ministerstwa Finansów, za tytuł prawny do lokalu (budynku) mieszkalnego uważa się między innymi:

  • własność,
  • umowę użyczenia,
  • umowę najmu lub dzierżawy,
  • inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego, np. umowę, na podstawie której członek spółdzielni jest obowiązany do ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego.

Zdaniem ministra finansów, wyrażonym w piśmie z dnia 14 października 2002 r. (sygn. PB5/MC-033-329-2237/02), tytuł prawny do lokalu stanowi również umowa inna niż o budowę lokalu, na podstawie której dochodzi do przekazania (udostępnienia) lokalu mieszkalnego i która zobowiązuje podatnika do ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem lokalu.

Urzędy skarbowe wyjaśniają

Urzędy skarbowe raczej jednoznacznie rozumieją pojęcie tytułu prawnego do lokalu. Na przykład zgodnie z interpretacją US w Kole (sygnatura PB/415-11/050) z 5 kwietnia 2005 r. tytułem prawnym do lokalu może być także umowa przedwstępna kupna lokalu mieszkalnego. Powszechnie za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego uważa się:

  • akt własności w umowę najmu lub dzierżawy,
  • przydział lokalu (decyzja),
  • umowę użyczenia bądź inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego.

Zdaniem urzędów skarbowych na podstawie tych wyjaśnień należy przyjąć, że przedwstępna umowa sprzedaży może stanowić tytuł prawny. Warunkiem jest, aby wynikało z niej uprawnienie do korzystania z lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego nabywanego w drodze kupna-sprzedaży przed przeniesieniem na podatników prawa jego własności oraz aby budynek mieszkalny odpowiadał definicji budynku zawartego w przepisach prawa budowlanego. W takim przypadku, umowa będzie stanowiła inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu lub budynku mieszkalnego, uznawany dla celów podatkowych za tytuł prawny do lokalu.

Czy wiesz, że…

Osoba, która podpisała przedwstępną umowę kupna lokalu mieszkalnego, także będzie mogła liczyć na zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych.

W przypadku inwestycji, która zgodnie z prawem budowlanym wymaga pozwolenia na budowę, konieczne będzie także pozwolenie na budowę. Zwrot podatku nastąpi na wniosek podatnika, który poniósł wydatki na materiały budowlane. Wniosek trzeba będzie złożyć na piśmie w urzędzie skarbowym. W przypadku osób będących w związku małżeńskim wniosek taki może zostać złożony wspólnie przez małżonków lub też odrębnie przez każdego z nich. Jeśli małżonkowie składają odrębne wnioski do różnych urzędów skarbowych, będą musieli zawiadomić o tym fakcie właściwy urząd skarbowy, czyli urząd, w którym wniosek złożył małżonek.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.