Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kto zyska, a kto straci po wejściu zmian w ustawie o PIT

Zniknie ulga odsetkowa

Zgodnie z nowelizacją ustawy o PIT prawo do ulgi odsetkowej będzie obowiązywało jedynie do końca roku. Jest to rozwiązanie które z pewnością będzie generowało stratę dla podatnika, natomiast zyski dla budżetu państwa. Oznacza to, że ten kto zaciągnie kredyt budowlany lub hipoteczny po 1 stycznia 2007 roku, nie będzie miał możliwości pomniejszania dochodu do opodatkowania o odsetki płacone od takiego kredytu.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje uchylenie art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób czyli tego, który daje podatnikom płacącym PIT, do pomniejszania podstawy opodatkowania o wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na kupno lub budowę nowego mieszkania albo domu.

Należy pamiętać, że prawa nabyte przysługują podatnikowi, któremu do końca 2006 r. zostanie udzielony kredyt, a nie temu, który najpóźniej za 2006 r. odliczy od dochodu odsetki od takiego kredytu. Jednocześnie w art. 22 ustawy o PIT przewiduje się zachowanie praw nabytych do tej ulgi, i to aż na 20 lat, czyli aż do końca 2027 r.

Zatem od 1 stycznia 2007 r., podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), przysługuje prawo do odliczania od dochodu wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

W myśl obowiązujących przepisów podatnik nabywa prawo do odliczeń nie z chwilą otrzymania kredytu czy rozpoczęcia spłaty odsetek od niego, ale formalnego zakończenia inwestycji (uzyskanie pozwolenia na użytkowanie lub zawarcie aktu notarialnego przenoszącego własność nowej nieruchomości o charakterze mieszkalnym).
Aby mieć prawo do ulgi także po jej likwidacji, wystarczy do 31 grudnia 2006 r., mocą umowy zawartej z bankiem, uzyskać decyzję o udzieleniu kredytu.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) daje także ministrowi finansów uprawnienia do określenia na te lata, w drodze rozporządzenia, wzoru oświadczenia, wraz z objaśnieniem co do sposobu jego wypełnienia, o sfinalizowaniu inwestycji mieszkaniowej, a które dołącza się do zeznania rocznego PIT, składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku.

Rozporządzenie ma na celu umożliwienie identyfikacji podatnika i urzędu skarbowego, do którego kierowany jest formularz, oraz zapewnienie kontroli poprawności stosowania odliczenia z tytułu praw nabytych do ulgi odsetkowej, mającego wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego podatnika. To z pewnością ułatwi życie podatnikowi.

Minister finansów uzyska również prawo, by do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski podać wysokość maksymalnej kwoty kredytu, w celu określenia tej części kredytu (pożyczki), od której podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia odsetek, stosownie do postanowień uchylanego art. 26b. W tym celu dla ustalania tej podstawy przyjmuje się najwyższy w okresie obowiązywania ustawy wskaźnik przeliczeniowy 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczania premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał. Nowela ustawy o PIT zachowuje zasadę, że w kolejnych następujących po sobie latach podatkowych kwota limitu nie może ulec zmniejszeniu.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.