Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Masz nowatorski pomysł?

Jednym z głównych problemów polskich przedsiębiorstw jest niski poziom Innowacyjności, co z kolei przekłada się na wolniejszy wzrost gospodarczy całości kraju. Najnowsze badania porównawcze dotyczące innowacyjności krajów europejskich, opublikowane w 2008 r. przez CASE (Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych), umieszczają Polskę w ostatniej z czterech wyodrębnionych grup krajów pod względem tzw. syntetycznego wskaźnika (indeksu) innowacyjności kraju.

Remedium na niską innowacyjność polskiej gospodarki miały stanowić środki unijne i promowanie (praktycznie w każdym konkursie) działań innowacyjnych. Jednak największym bodźcem do podjęcia działań innowacyjnych miał być Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Środki w tym programie zostały zarezerwowane na inwestycje innowacyjne (tzw. projekty twarde), w szczególności dotyczące tzw. wysokiej innowacyjności, czyli wprowadzające innowacje na skalę co najmniej krajową, a najlepiej światową.

Należy przy tym pamiętać, że „innowacyjność” jest rozumiana w przypadku programów unijnych szeroko – nie tylko jako wdrażanie nowych technologii czy działalność badawczo-rozwojowa, ale także jako wprowadzanie nowych rozwiązań organizacyjnych, marketingowych czy produktowych.

– Własny start-up, czyli od zera do milionera

– Team Europe Ventures inwestuje w polski startup

– Chcesz zarobić miliony? Postaw na e-biznes

– 7 powodów żeby postawić na e-biznes

Szczególne miejsce w PO IG zostało zarezerwowane dla firm sektora MSP, które w konfrontacji z dużymi firmami często nie mają szans w wykazaniu się możliwością realizacji porównywalnej skali inwestycji. Wiąże się to przede wszystkim z ograniczonymi środkami finansowymi, którymi dysponują MSP oraz skalą działania (efekty, jakie projekt przyniesie i jego późniejsze oddziaływanie są często proporcjonalne do wielkości firmy). W PO IG preferencja firm MSP polega nie tylko na ustaleniu dla nich wyższych progów procentowych wsparcia, niż dla dużych firm, ale przede wszystkim na wyodrębnianiu konkursów (lub naborów), z których nie mogą korzystać duże przedsiębiorstwa. Jakie więc możliwości wsparcia na innowacje oferuje program?

PO IG 1.4-4.1 Wsparcie na prace badawcze i rozwojowe oraz wdrożenie wyników tych prac

Polscy przedsiębiorcy wciąż mają wątpliwości, czy warto inwestować w innowacje, zwłaszcza te z sektora B+R. Działanie PO IG 1.4-4.1 ma zachęcić do inwestowania w prowadzenie badań, w szczególności do intensyfikacji współpracy między nauką a biznesem.

Konstrukcja tego działania opierała się na jednym wniosku, który składany był na odbywa działania jednocześnie, czyli każdy projekt złożony był z dwóch części: badawczej (przeprowadzenia badań przemysłowych lub prac rozwojowych), a następnie wdrożenia ich wyniku. Tak było do 2010 r. Obecnie planowane jest przeprowadzenie w terminie 1-30 października 2010 tylko naboru na pierwszą część – realizację prac badawczych.

Co z możliwością dofinansowania wdrożenia rezultatów? O tym na razie PARP (Instytucja prowadząca konkursy w ramach tego działania) nic nie wspomina. Przez rozdzielenie tych dwóch części, działanie stało się dla wielu firm dużo mniej atrakcyjne, przede wszystkim dlatego, że pracując nad nowym produktem lub technologią przedsiębiorcy myślą o zyskach płynących z wdrożenia technologii lub wprowadzenia produktu na rynek, a nie o samym przeprowadzeniu prac badawczych, które mogą zakończyć się niepowodzeniem.

Chcesz zaprezentować swoją firmę użytkownikom MamBiznes.pl w zakładce „Start-up”? Wyślij opis na adres [email protected] Zobacz najnowsze startupy

 

W planowanym naborze będzie można składać projekty badawcze, obejmujące przedsięwzięcia techniczne, technologiczne lub organizacyjne prowadzone przez przedsiębiorców samodzielnie lub we współpracy z jednostkami naukowymi (szkołami wyższymi, jednostkami B+R, itp.), aż do momentu stworzenia prototypu. Progi dofinansowania zależą od tego, czy prowadzone przez firmę prace mają charakter badań rozwojowych – wynoszą odpowiednio: 70 proc. dla mikro lub małych firm oraz 60 proc. dla średnich przedsiębiorstw.

Jeśli prace mają charakter badań przemysłowych, progi dofinansowania są dużo niższe i wynoszą odpowiednio 45 proc. dla mikro lub małego przedsiębiorcy i 35 proc. dla średniego. Warto dodać, że w wielu przypadkach nie można ustalić wyraźnej granicy pomiędzy pracami rozwojowymi a badaniami przemysłowymi.

PO IG 3.3 Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MSP (Poddziałanie 3.3.2 „Wsparcie dla MSP”)

Działanie przewiduje możliwość uzyskania 50 proc. kosztów kwalifikowanych na różnego rodzaju usługi doradcze dla firm, niezależnie od ich wielkości. Preferowane są projekty przewidujące dofinansowanie na usługi doradcze o charakterze innowacyjnym. W szczególności projekty powinny zakładać zakup usług doradczych w zakresie przygotowania dokumentacji i analiz niezbędnych do pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania o charakterze udziałowym lub zakupu usług doradczych i analiz w celu wprowadzenia zmian organizacyjnych, produktowych lub technologicznych o charakterze innowacyjnym w działalności tego przedsiębiorcy. Nabór na to działanie rozpoczął się 8 lutego br. i trwa do chwili obecnej. Wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym, do momentu wyczerpania alokacji na 2010 lub do końca br.

PO IG 4.2 Stymulowanie działalności B+R przedsiębiorstw oraz wsparcie w zakresie wzornictwa przemysłowego

Obecnie nabór na działanie PO IG 4.2 planowany jest w terminie od 6 do 30 września 2010. W konkursie można realizować dwa typy projektów:

– dotyczące rozwoju działalności badawczo-rozwojowej już prowadzonej przez Wnioskodawcę (w okresie min. 12 miesięcy przed złożeniem wniosku), w szczególności dotyczące uzyskania statusu centrum badawczo-rozwojowego (CBR) przez przedsiębiorcę.
– w zakresie wzornictwa przemysłowego (działania doradcze i szkoleniowe dotyczące opracowania wzoru oraz inwestycje związane z uruchomieniem produkcji wg nowo opracowanego wzoru). Projekty w zakresie wzornictwa muszą składać się z dwóch faz: pracowania nowego wzoru przemysłowego lub użytkowego i fazy wdrożenia tego wzoru do produkcji.

W ramach działania można uzyskać wsparcie od 30 do 70 proc. wartości kosztów kwalifikowanych, zgodnie z Mapą pomocy regionalnej na lata 2007-2013 i wielkością firmy. Kosztami kwalifikowanymi w ramach tego działania są wydatki na zakup usług doradczych i szkoleniowych oraz środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych związanych z prowadzeniem prac w zakresie B+R w firmach oraz wsparcie w zakresie opracowania wzoru przemysłowego lub użytkowego i wdrożenia go do produkcji.

PO IG 4.3 Kredyt technologiczny

W ramach tego działania w 2009 r. zostało wykorzystane zaledwie 2 proc. alokacji. Oznacza to, że zainteresowanie konkursem jest niewielkie. Przyczyną jest nikła promocja działania wśród przedsiębiorców i jego dość skomplikowana konstrukcja. Działanie ma na celu wsparcie projektów firm z sektora MSP, polegających na wdrożeniu własnej lub nabytej nowej technologii i rozpoczęciu sprzedaży produktów, procesów bądź usług powstających z zastosowaniem tej technologii. Warunkiem niezbędnym do uzyskania wsparcia w tym działaniu jest posiadanie przez przedsiębiorcę zaświadczenia o innowacyjności danej technologii. Nabór na to działanie jest obecnie otwarty i możliwe jest składanie wniosków.

O kredyt technologiczny możemy ubiegać się w jednym z 14 banków komercyjnych:

1.    Bank BPH Spółka Akcyjna
2.    BRE Bank S.A.
3.    Bank Polska Kasa Opieki S.A.
4.    Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
5.    Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.
6.    Raiffeisen Bank Polska S.A.
7.    ING Bank Śląski S.A.
8.    Bank Ochrony Środowiska S.A.
9.    Bank Handlowy w Warszawie S.A.
10.    Gospodarczy Bank Wielkopolski
11.    Mazowiecki Bank Regionalny S.A.
12.    Bank Millenium S.A.
13.    Alior Bank Spółka Akcyjna
14.    Krakowski Bank Spółdzielczy.

Pierwszym etapem ubiegania się o środki unijne jest złożenie wniosku o kredyt komercyjny na formularzach banku (jeśli bank nie posiada własnego wzoru formularza to na formularzach zgodnych z działaniem PO IG 4.3.). Kredyt udzielony w banku komercyjnym może stanowić do 75 proc. wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji technologicznej.

Pozostałą część przedsiębiorca musi zapewnić we własnym zakresie, przy czym nie mogą to być środki pochodzące ze środków publicznych. Mając już promesę kredytową z banku komercyjnego, kierujemy (przeważnie tę operację wykonuje za nas bank) wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) o przyznanie dofinansowania w ramach działania 4.3, czyli tzw. premii technologicznej.

Po pozytywnej akceptacji wniosku przez BGK podpisujemy umowę o dofinansowanie. Jego poziom wynosi od 30 do 70 proc. wartości kosztów kwalifikowanych, zgodnie z Mapą pomocy regionalnej na lata 2007-2013. Środki w postaci premii technologicznej wpłacane są na podstawie faktur sprzedażowych dostarczonych przez firmę wraz z wnioskami o płatność do BGK. Oznacza to, że przedsiębiorca „fizycznie” nie ma styczności z pieniędzmi, gdyż są one przelewane z BGK bezpośrednio do banku komercyjnego.

Ile faktycznie wynosi dofinansowanie na projekt? Jeśli założymy, że firma jest małym przedsiębiorstwem z województwa łódzkiego, to może uzyskać dofinansowanie w postaci premii technologicznej do 70 proc., efektywnie (biorąc pod uwagę 25-proc. wkład własny do kredytu w banku komercyjnym) dofinansowanie na całość projektu wyniesie nieco ponad 52 proc.

PO IG 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym

Działanie PO IG 4.4. jest dedykowane dla projektów inwestycyjnych, które zakładają zastosowanie w firmach najnowszych rozwiązań technologicznych. Założeniem działania jest to, aby rozwiązania były stosowane nie dłużej niż trzy lata na świecie bądź posiadały niewielki stopień rozprzestrzenienia na świecie w danej branży (nieprzekraczający 15 proc.). Efektem każdego projektu, który ubiega się o dofinansowanie w ramach tego działania powinno być wprowadzenie na rynek docelowy (o zasięgu minimum krajowym) nowego lub znacząco ulepszonego produktu. Przy ocenie jest brany pod uwagę także efekt ekologiczny przedsięwzięcia.

Ograniczeniem dla MSP jest wielkość projektu. Minimalna kwota wsparcia na inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym wynosi 2,4 mln zł. Ta bariera może blokować wielu przedsiębiorstwom dostęp do środków. W ramach planowanego przedsięwzięcia firma może uzyskać dofinansowanie od 30 do 70 proc. wartości kosztów kwalifikowanych, w zależności od lokalizacji i wielkości firmy. Termin naboru w 2010 r. na razie nie został ogłoszony i jest zależny od zwiększenia alokacji na to działanie. Bliższe informacje pojawią się prawdopodobnie w drugiej połowie roku na stronie PARPu.

PO IG 4.5 Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki

Działanie PO IG 4.5 daje teoretyczną możliwość wsparcia dla MSP. Teoretyczną gdyż, pomimo że MSP są w grupie, która może ubiegać się o wsparcie, to minimalne progi i założenia inwestycyjne przy projektach możliwych do realizacji w ramach tego działania wykluczają tę grupę przedsiębiorstw. Przyjrzymy się proponowanym typom działań:

A. Nowe inwestycje o charakterze innowacyjnym, obejmujące zakup lub wdrożenie rozwiązania technologicznego, które jest stosowane na świecie przez okres nie dłuższy niż trzy lata lub stopień jego rozprzestrzenienia na świecie w danej branży nie przekracza 15 proc. oraz spełniające poniższe warunki (łącznie):

– wydatki kwalifikowane nie mniejsze niż 160 mln zł
– oraz wzrost zatrudnienia nie mniejszy niż 200 osób.

B. Wsparcie inwestycji w sektorze usług nowoczesnych obejmujące zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wzrost zatrudnienia nie mniejszy niż sto osób, prowadzące do utworzenia/rozbudowy centrów usług wspólnych lub centrów IT.

C. Nowe inwestycje o wydatkach kwalifikowanych powyżej 2 mln zł, dotyczące rozpoczęcia lub rozwinięcia działalności B+R, obejmujące zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wzrost zatrudnienia nie mniejszy niż dziesięć osób personelu B+R, prowadzące do utworzenia lub rozwinięcia działalności centrów badawczo-rozwojowych.

W ramach tego działania przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie w wysokości do 30 proc. wydatków kwalifikowanych. Nabory prowadzone są 31 marca br. do wyczerpania alokacji.

PO IG 5.4 Zarządzanie własnością intelektualną

Zarządzanie własnością intelektualną jest w Polsce wciąż kwestią marginalizowaną. Działanie to skierowane jest do sektora MSP i ma zachęcić przedsiębiorców do stosowania ochrony prawnej wytworów intelektualnych. Interesujące dla MSP będzie w szczególności poddziałanie 5.4.1 Wsparcie na uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej. Nabór w tym poddziałaniu uruchomiono 1 lutego br. i będzie kontynuowany do wyczerpania alokacji na 2010. W tym czasie możliwe są do realizacji dwa typy projektów:

– „Wsparcie na uzyskanie ochrony własności przemysłowej” – umożliwia pokrycie kosztów przygotowania zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego przez zawodowego pełnomocnika i pokrycie kosztów zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego.
– „Wsparcie na realizację ochrony własności przemysłowej” – umożliwia pokrycie kosztów związanych z wszczęciem i prowadzeniem postępowania w zakresie unieważnienia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji lub postępowania w zakresie stwierdzenia wygaśnięcia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji.

– Jak zarobić na prasowaniu koszul?

– Zakładamy prywatne przedszkole

– Śniadania, dobry pomysł na biznes

– Jak założyć sklep internetowy?

Wydatkami kwalifikującymi w ramach tych działań są m.in.: opłaty urzędowe, opłaty za tłumaczenia czy koszty związane z prowadzeniem postępowania w danej instancji przez zawodowego pełnomocnika. Wartość projektów nie może być niższa niż 2 tys. zł, ani nie może przekroczyć 400 tys. zł. Przy czym procent dofinansowania wynosi od 35 do 70 proc. całości projektu.

PO IG 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej

To jedno z najbardziej znanych i najlepiej rozreklamowanych działań PARPu, wsparcie w nim mogą uzyskać firmy istniejące na rynku nie dłużej niż rok. Projekt musi zakładać wprowadzenie na rynek i świadczenie przez firmę e-usługi. Kwota kosztów kwalifikowanych nie jest jeszcze dokładnie znana, gdyż w 2010 r. ma wejść w życie nowe rozporządzenie dotyczące przeprowadzania konkursów PO IG 8.1 i 8.2. Będzie to najprawdopodobniej 70-80 proc. kosztów kwalifikowanych. Terminy rozpoczęcia naborów, które miały być pierwotnie ogłoszone w kwietniu br., będą znane prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie roku.

PO IG 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Działanie ma na celu dofinansowanie przedsięwzięć o charakterze technicznym, informatycznym i organizacyjnym, które prowadzą do realizacji procesów biznesowych w formie elektronicznej. Przedsięwzięcie musi obejmować minimum trzy współpracujące firmy z sektora MSP. Podobnie jak w przypadku 8.1., szczegóły naboru będą znane w połowie 2010 r. Intensywność wsparcia będzie wynosiła od 50-85 proc., w zależności od charakteru zakupu i wielkości firmy.

Inwestycje w innowacyjność polskich przedsiębiorstw mogą dać efekty, które będą niewspółmierne wysokie do nakładów. Efekty w wysokie technologie pozwolą polskim przedsiębiorcom na podjęcie konkurencji na rynkach międzynarodowych. PO IG ma na celu wdrożenie i promocję nowoczesnych rozwiązań, które umożliwią budowę społeczeństwa opartego na wiedzy i realizację przedsięwzięć o dużym potencjale.

Konkurencja w programie jest z reguły duża, a wnioski składane są na wartość wielokrotnie przekraczającą wielkość alokacji w danym konkursie, dlatego niezwykle istotna jest nie tylko ponadprzeciętna idea, ale także starannie opracowany plan realizacji. W konkursach dotacyjnych „czysty pomysł” nie wystarcza. Przygotowując się do wniosku musimy zaplanować realizację projektu krok po kroku. Określić jego słabe i mocne strony oraz zastanowić się nad wymiernymi efektami jakie przyniesie. Czasami jeszcze oprócz doskonałej idei i starannego zaplanowania przyda nam się odrobina szczęścia – w postaci przychylnego oka osoby oceniającej projekt do naszej koncepcji.

– Pomysłowość Polaków nie zna granic

– Ten biznes u nas dopiero raczkuje

– Na własny biznes postawili na studiach

Kinga Korniejenko

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.