Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

MSP i konto bankowe

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, zwłaszcza w niewielkim zakresie, konieczność zakładania i utrzymywania specjalnego rachunku bankowego zazwyczaj traktują jako dokuczliwą dolegliwość. I gdyby miały wybór, takiego konta z pewnością by nie zakładały. Tymczasem, po dokładniejszej analizie, można dojść do wniosku, że z posiadaniem takiego rachunku wiązać się mogą duże korzyści – pod warunkiem że przedsiębiorca wybierze właściwy dla siebie produkt bankowy oraz zdecyduje się aktywnie zarządzać swoimi finansami.

Minimalizacja kosztów, optymalizacja przychodów

Obowiązek posiadania specjalnego rachunku bankowego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, obecnie nawet na najdrobniejszych przedsiębiorców, nakładają różne przepisy rangi ustawowej. Nie tylko prawo o działalności gospodarczej, które każe przeprowadzać za pośrednictwem takiego rachunku operacje o szczegółowo ustalonych w tej ustawie parametrach. Nie tylko ustawa o podatku od towarów i usług, nakazująca rozliczać ten podatek wyłącznie za pośrednictwem banku, oraz Ordynacja podatkowa. Od niedawna także ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach społecznych zmusza praktycznie wszystkich przedsiębiorców działających jako osoby fizyczne do założenia i posługiwania się takim rachunkiem bankowym w rozliczeniach z ZUS.

Podstawowe znaczenie dla minimalizowania kosztów bankowych oraz optymalizowania przychodów kapitałowych ma wybór właściwego produktu bankowego. Ponieważ jednak w konkretnych sytuacjach rozwiązanie dobre dla osoby prowadzącej działalność o dużych obrotach wcale nie musi być równie korzystne dla firmy przeprowadzającej w miesiącu kilka operacji, nim skorzystamy z oferty banków, powinniśmy dokładnie przeanalizować aspekty podatkowe dotyczące stanu środków finansowych na rachunku bankowym związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Odsetka Twój wróg!

Każdy racjonalnie działający przedsiębiorca powinien zadbać o to, by nie powstawały odsetki. Można na kilka sposobów uniknąć ich płacenia. Już na etapie wyboru – najpierw banku, a następnie konkretnego w nim produktu – warto wykonać pewne istotne kalkulacje. Banki zazwyczaj oferują osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą dwa rozwiązania: rachunek bieżący służący do bieżącego rozliczania wpływów i wypłat lub rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy dla podmiotów gospodarczych – zbliżony do klasycznego osobistego ROR, oferowanego osobom prywatnym. W pierwszym przypadku klient ma do wyboru dwie opcje: oprocentowany rachunek bieżący lub nieoprocentowany rachunek a’ vista. Banki bowiem zdają sobie sprawę z tego, że doliczanie odsetek dla przedsiębiorcy kończy się ich opodatkowaniem. By tego uniknąć, oferują więc rachunek nie oprocentowany, gdzie rekompensatą dla klienta są niższe koszty związane z jego prowadzeniem.

Bank w sieci

Jeśli masz dostęp do internetu, niezależnie od miejsca, w którym masz swoją firmę, możesz praktycznie wybrać dowolny działający w Polsce bank oferujący konta dla firm. W takim przypadku powinieneś kierować się jedynie kosztami związanymi z prowadzeniem rachunku. Jeśli natomiast chodzi o oferowane teraz coraz częściej przez banki małym podmiotom gospodarczym specjalne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, to de facto są one produktem bankowym mającym charakter całej wiązki: łączą w sobie funkcje klasycznego rachunku a’ vista z lokatami terminowymi, kredytem, kartami płatniczymi, a ostatnio nawet ubezpieczeniami. W przypadku gdy zdecydujemy się na podpisanie z bankiem umowy o prowadzenie takiego rachunku, musimy jednak liczyć się z tym, że od zgromadzonych na rachunku pieniędzy zawsze naliczane będą odsetki, jeśli tylko saldo będzie dodatnie.

Plusem kont dla małych firm jest możliwość uzyskania dość istotnej kwoty dopuszczalnego debetu lub kredytu odnawialnego wedle procedur zbliżonych do osobistych ROR-ów, a więc przede wszystkim bez zbędnej biurokracji związanej ze standardowymi metodami ustalania przez bank zdolności kredytowej klienta, za to z korzystniejszym niż w przypadku normalnego kredytu oprocentowaniem zadłużenia. Jeśli więc rachunek, za pośrednictwem którego rozliczamy obroty z działalności gospodarczej, jest oprocentowany i możliwe są sytuacje, że przez dłuższy czas jego saldo będzie dodatnie, dla uniknięcia konieczności płacenia podatku od odsetek powinniśmy rozważyć wariant bieżącego transferu nadwyżek na prywatny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy lub przeanalizować wariant dokonania lokaty terminowej wolnych środków.

Pakiety firmowe i ich składniki

Oferowany dziś przez niemal wszystkie banki drobnym przedsiębiorcom rachunek firmowy to w istocie pakiet produktów. Poza głównym rachunkiem, z którym związanych jest kilka lub kilkanaście dodatkowych kont, w ramach jednej głównej umowy daje on możliwość korzystania z wielu opcji, które w przeszłości oferowane były przez bank jako odrębne produkty, aby z nich skorzystać, przedsiębiorca musiał zawierać dodatkowe umowy, co angażowało zarówno czas, jak i pociągało dodatkowe koszty.

W ramach pakietu dla małych i średnich przedsiębiorstw banki oferują też coraz bogatszą ofertę opcji kredytowych. Standardem stał się limit debetowy, nierzadko dostępny już w dniu podpisania umowy lub opcja kredytu odnawialnego. Zazwyczaj umowa pakietowa ułatwia także zaciąganie innych kredytów: obrotowych, na zakup samochodów lub nieruchomości i wieloletnich kredytów inwestycyjnych. Klient posiadacz pakietu, choć w takim przypadku musi zawrzeć odrębną umowę kredytową, może liczyć na uproszczone procedury, obniżone prowizje, mniej uciążliwe sposoby zabezpieczeń itp. Nowością jest oferowanie przez banki przedsiębiorstwom kredytów hipotecznych o charakterze gospodarczym; ma je w ofercie już kilka banków.

Cechą charakterystyczną pakietów firmowych w ramach kolejnego rozdania, które wiąże się z upowszechnianiem bankowości internetowej jest dalsze modyfikowanie pakietów, z ukierunkowaniem ich na węższe grupy odbiorców. I tak wiele banków ma specjalne pakiety w wersji mikro, które adresowane są do przedsiębiorców prowadzących jednoosobowo działalność gospodarczą albo wykonujących wolne zawody. Inne banki z kolei zdecydowały się na wyodrębnienie z pakietów w wersji standardowej specjalnych, opcjonalnych rachunków dla prawników, lekarzy, aptekarzy, agentów itd.

Trzeba pamiętać, że dzięki internetowi praktycznie nawet w najmniejszej miejscowości przedsiębiorcy mogą korzystać z pełnej oferty banków w zakresie pakietów dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zarówno wniosek o założenie rachunku, jak i większość dodatkowych umów można zawierać za pośrednictwem internetu, bez konieczności udawania się do oddziału banku. A komunikacja w drugą stronę – z banku do przedsiębiorcy (karty płatnicze, token do szyfrowania operacji itp.) odbywa się z wykorzystaniem poczty lub gońców.

Dla małych firm cierpiących wciąż na kłopoty z dostępem do środków na finansowanie działalności – i to zarówno w zakresie obrotów bieżących, jak i kapitałów na inwestycje – drugą w kolejności zaletą takich pakietów jest bogactwo opcji debetowo-kredytowych. W wielu produktach – podobnie jak to jest w przypadku ROR – już po pierwszym wpływie środków na nowo otwarty rachunek przedsiębiorca może uruchomić limit debetowy. Zazwyczaj nie jest on wyższy niż 1 tys. zł, ale w warunkach krótkoterminowej opłaty płynności może on być zbawiennym rozwiązaniem, w sytuacji gdy pilnie trzeba uregulować obowiązkowe składki ZUS, zapłacić ryczałt czy podatek dochodowy za dany miesiąc lub VAT.

Nieoprocentowane konto najlepsze!

Dla przedsiębiorcy przeprowadzającego tylko kilka operacji gospodarczych w miesiącu – najlepszym rozwiązaniem jest nieoprocentowane konto z niską stałą opłatą za prowadzenie rachunku. Dla przedsiębiorcy potrzebującego środków obrotowych – preferowane są konta z opcją dopuszczalnego debetu lub taniego kredytu obrotowego. Wskazana opcja internetowa. Dla przedsiębiorcy posiadającego bardzo wielu kontrahentów – najlepszym rozwiązaniem jest rachunek o charakterze pakietowym, gwarantujący dostęp do produktów kredytowych i lokacyjnych oraz inne instrumenty finansowe, w zależności od potrzeb, np. polecenie przelewu, łatwy dostęp do produktów leasingowych itp. Wskazana opcja internetowa.

Internetowe lokaty

Poza tymi najistotniejszymi z perspektywy każdej małej firmy kwestiami: tanie przelewy, łatwy dostęp do produktów kredytowych, które stanowią fundament praktycznie każdego internetowego rachunku pakietowego dla małych i średnich przedsiębiorstw, zaletą bogactwa oferty na rynku jest to, że każdy może wybrać produkt dostosowany do swoich potrzeb. I tak firmy, które w dłuższych okresach dysponują wolnymi środkami, znajdą pakiety, w których akcent stawiany jest na bogactwo w tym zakresie – łącznie z zakładaniem lokat przez intenet – w tym typu overnight, a nawet spersonalizowane doradztwo finansowe.

Hipoteka – karty płatnicze – handel

Firmy dysponujące majątkiem w formie nieruchomości z wolną hipoteką mogą skorzystać z pakietów mających w opcji atrakcyjnie oprocentowane biznesowe pożyczki hipoteczne, a nawet specjalnych tzw. planów finansowych, łączących elastycznie zalety biznesowego kredytu odnawialnego z biznesową pożyczką czy kredytem hipotecznym. Firmy zatrudniające pracowników znajdą pakiety, które stawiają mocny akcent na karty płatnicze i kredytowe – w tym także firmowe dla pracowników, ułatwiające rozliczanie kosztów podróży czy wydatków na reprezentację. Dla firm handlowych są np. specjalne pakiety przewidujące atrakcyjne opłaty za usługi odbioru gotówki (w tym tzw. wrzuty).
Takich opcji jest zresztą bardzo wiele. Często dostępne są one w ramach oferty jednego banku, a czasami są one specjalnością wybranych banków, które postawiły na daną grupę klientów.

Paweł Sankowski

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.