Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Należności i zobowiązania w walutach obcych

2010-07-28 nbp.pl

Informacja NBP o płynnych aktywach i pasywach sektora publicznego w walutach obcych potwierdza, że Polska zachowuje bezpieczeństwo finansowe.

Narodowy Bank Polski opublikował 21 lipca informacje o poziomie płynnych aktywów i pasywów NBP i sektora rządowego na koniec czerwca. Jest to rutynowe, comiesięczne zestawienie, które pokazuje, jak zmieniają się aktywa rezerwowe NBP i jak kształtują się krótkoterminowe obciążenia aktywów i pasywów walutowych sektora publicznego.

Najnowsza informacja NBP potwierdza, że Polska zachowuje bardzo bezpieczną nadwyżkę walutową. Rezerwy dewizowe NBP wynosiły w końcu czerwca blisko 70 mld euro i były wyższe o 46,8 proc. niż rok wcześniej. Blisko trzy czwarte rezerw NBP utrzymuje w papierach wartościowych, około 6,7 proc. to lokaty w bankach. Kolejne 4,8 proc. rezerw utrzymywane jest w złocie, a resztę angażują prowadzone przez NBP operacje repo (comiesięczne dane o rezerwach NBP publikuje odrębnie i to sporo wcześniej niż comiesięcznie dane o płynnych aktywach i pasywach).

Z informacji NBP wynika, że przewidywane na najbliższy okres obciążenia sektora publicznego spłatą zobowiązań zaciągniętych w walutach obcych są bardzo bezpieczne w stosunku do kwoty rezerw – łączne zobowiązania rządu w okresie najbliższych 12 miesięcy wynoszą niespełna 4,5 mld euro. Co ważne, w informacji za czerwiec nie została jeszcze uwzględniona Elastyczna Linia Kredytowa (FCL) z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, o wartości ponad 15 mld euro, która stanowi dodatkowe wzmocnienie pozycji Polski na rynkach finansowych. NBP i Ministerstwo Finansów zawarły już porozumienie z MFW o wznowieniu tej linii kredytowej (poprzednia umowa wygasła w maju), ale formalnie linia dostępna jest od lipca i dlatego dane na koniec czerwca jej nie objęły. Jak wskazują dane NBP, Ministerstwo Finansów dysponowało za to inną niewykorzystaną linią kredytową (z Banku Światowego) na kwotę ok. 1,6 mld euro.

– Informacja o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych na koniec czerwca potwierdza, że Polska pozostaje w pełni bezpiecznym partnerem na rynku długu – mówi Anna Włostowska, naczelnik Wydziału Kompilacji i Udostępniania Danych Bilansu Płatniczego w Departamencie Statystyki NBP.

Materiał do pobrania:

– Płynne aktywa i pasywa w walutach obcych

Źródło. NBP

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.