Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nieuczciwy pracodawca a umowa zlecenie, choroba i składki ZUS

Od 21 lipca pracowałam na umowie zlecenie, umowę dostawałam na miesiąc. Pod koniec lutego byłam przeziębiona i nie chodziłam do pracy. Nie byłam u lekarza, bo leczyłam się domowymi sposobami. Dostałam umowę na marzec, jednak dalej źle się czułam i 3 marca poszłam do lekarza, który wystawił mi L4 na okres od 3 do 6 marca. Zwolnienie przekazałam zleceniodawcy. W następnych dniach dalej źle się czułam i szukałam lekarza prywatnego, więc zwolnienia lekarskiego na następne dni nie miałam. Chciałam wrócić do pracy 17 marca, jednak 16 marca zleceniobiorca poinformował mnie przez osobę trzecia, że mam już nie przychodzić. Ze mną nikt nic nie uzgadniał osobiście. Teraz zleceniobiorca żąda ode mnie zwrotu umowy, którą dostałam i nie wypłacił mi chorobowego za te 4 dni ani nie opłacił składek. Czy to jest zgodne z prawem? Co mam robić w takiej sytuacji?

Niestety nie znamy całej treści umowy Państwa wiążącej. Odnosząc się jednak do zasiłku chorobowego należy uznać, iż jeżeli była Pani zgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (w przypadku umowy zlecenia ubezpieczenie to nie jest obowiązkowe) nabywa Pani prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego okresu ubezpieczenia. Do okresów ubezpieczenia chorobowego zalicza się okresy poprzedniego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana m.in. urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym. Ponadto wyjątkowo, prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia, przysługuje:

– absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90-ciu dni od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,

– w sytuacji, gdy niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,

– ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy, co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

W związku z tym, o ile spełniono warunek przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia powinien Pani przysługiwać zasiłek za okres pozostawania na zwolnieniu lekarskim.

Umowa zlecenia może zostać wypowiedziana przez każdą ze stron w każdym czasie. Wypowiedzenie tej umowy nie musi być uzasadnione, nie ma też żadnych ustawowych okresów wypowiedzenia jeżeli strony takiego terminu w umowie nie przewidziały. Dotyczy to także umowy zlecenia zawartej na czas oznaczony. Należy uznać, iż pracodawca wypowiedział Pani zlecenie, chociaż powinien to uczynić w formie w jakiej zawarto umowę tzn. pisemnie. Nie zmienia to faktu, że nie powinna Pani oddawać podpisanej już umowy a na drodze sądowej może Pani domagać się wypełnienia obowiązków wynikających z umowy w zakresie konieczności opłacenia składek za okres do momentu wypowiedzenia oraz oczekiwać zapłaty zasiłku.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tj. Dz. U. z 2014 r. poz. 159 )

Art. 746 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks Cywilny ( tj. Dz. U. 2014 poz. 121 ze zm.)

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.