Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Non Profit – OPP i 1%

Organizacja pożytku publicznego a darowizny

Darowizny odliczane od podatku od podatników:

  • podatku dochodowego od osób fizycznych PIT;
  • podatku dochodowego od osób prawnych CIT,

mogą otrzymać działające w sferze pożytku publicznego:

  • organizacje pozarządowe czyli niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw (np. fundacja, stowarzyszenie),
  • osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
  • stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.

Ulga PIT darowizny na cele pożytku publicznego

W 2008 r. podatnik może odliczyć wydatki z tytułu darowizn na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego (niekoniecznie wpisanych na listę organizacji pożytku publicznego, między innymi na rzecz organizacji pożytku publicznego), w ramach limitu 6% dochodu.

Ulga dotyczy darowizn dokonanych w okresie od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2008 r. Od 2008 r. można odliczyć również darowizny na rzecz organizacji działających w innych krajach UE.

W sumie odliczyć można cztery rodzaje darowizn:

Ulga CIT darowizny na cele pożytku publicznego

W 2009 r. podatnik CIT może odliczyć wydatki z tytułu darowizn na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego (niekoniecznie wpisanych na listę organizacji pożytku publicznego, między innymi na rzecz organizacji pożytku publicznego), w ramach limitu 10% dochodu.

Od 2008 r. można odliczyć również darowizny na rzecz organizacji działających w innych krajach UE.

W sumie odliczyć można trzy rodzaje darowizn, wykazywanych w załączniku CIT-D:

  • na cele pożytku publicznego;
  • na cele kultu religijnego;
  • na cele charytatywno-opiekuńcze na rzecz kościelnych osób prawnych.
Niniejsza publikacja dotyczy darowizn na cele pożytku publicznego.

Ulga VAT darowizny

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują bardzo korzystne warunki dokonywania darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Darowizny na rzecz organizacji działających w sferze pożytku publicznego mogą zostać odliczone od dochodu w ramach stosownego limitu. Darowizny przekazane na rzecz organizacji posiadających ponadto status organizacji pożytku publicznego (wpis do rejestru) mogą jednak stanowić bezpośrednio koszt uzyskania przychodu oraz podlegają zwolnieniu z VAT z zachowaniem prawa do odliczenia VAT naliczonego.

Organizacja pożytku publicznego mi pomaga

Każde świadczenie otrzymane przez osobę fizyczną podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, chyba że ustawa wyraźnie wyłącza dany przychód z opodatkowania albo też zwalnia go z podatku.

Wszelkie darowizny otrzymane od organizacji pożytku publicznego podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn zgodnie z odrębnymi zasadami. Wolna od podatku jest darowizna o wartości do 4’902 zl (sumuje się darowizny otrzymane od tej samej organizacji w ciągu ostatnich 5 lat). Inne świadczenia podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – część jednak korzysta ze zwolnienia z podatku.

Wolne od podatku dochodowego są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł.

Wolontariusz nie zapłaci podatku

Od 2010 r. wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń otrzymanych przez wolontariuszy na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego. Jako że przepisy weszły w życie w trakcie roku 2010 z zastosowaniem od 1 stycznia 2010 r., to niektórych od dochodów wolontariuszy mógł zostać pobrany podatek. W takim przypadku należy wykazać w PIT-4R oraz w PIT-11 niższe zaliczki, pobrany zaś podatek należy przekazać wolontariuszowi, bowiem w końcu to on go zapłacić – nawet jeżeli organizacja dołożyła go niejako do świadczenia w naturze …

Zadania publiczne

Najważniejszym elementem współpracy pomiędzy organami administracji publicznej a organizacjami pozarządowymi jest zlecanie organizacjom, w drodze otwartych konkursów, realizacji zadań publicznych. Ustawa określa niezbędne elementy oferty przedstawionej przez organ administracji, procedurę przeprowadzania konkursów, oraz warunki jakim musi odpowiadać umowa zawarta z wyłonioną w tym postępowaniu organizacją pozarządową. Jednocześnie organom administracji publicznej przyznano odpowiednie uprawnienia kontrolne wobec podmiotów realizujących zadania publiczne.

W związku z pojawiającą się błędną interpretacją ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w zakresie zlecania zadań publicznych Departament Pożytku Publicznego informuje, że organy administracji publicznej, w tym organy jednostek samorządu terytorialnego, zlecają realizację zadań publicznych – w trybie otwartego konkursu ofert – organizacjom pozarządowym oraz innym uprawnionym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego (osoby prawne i jednostki organizacyjne kościołów i związków wyznaniowych), a nie tylko organizacjom pożytku publicznego.

Zbiórka publiczna

Wszelkie publiczne zbieranie ofiar w gotówce lub naturze na pewien z góry określony cel wymaga uprzedniego pozwolenia władzy. Zbiórki publiczne regulowane są przez obowiązującą od roku 1933 ustawę o zbiórkach publicznych.

Pojęcie „zbierania” z obejmuje zarówno wzywanie do składania ofiar jak i przyjmowanie ich, przy tym wzywanie do składania ofiar może mieć miejsce również i w formie oświadczenia gotowości ich przyjmowania. Zbiórką publiczną będzie zatem nie tylko to, co kojarzymy w sposób oczywisty: program telewizyjny czy patrole Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nie tylko aktorzy zbierający na odnowienie Powązek, ale również zbieranie funduszy domokrążne czy też poprzez strony internetowe.

Pożytek publiczny

Działalność pożytku publicznego może być prowadzona przez następujące rodzaje jednostek:

  • niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych oraz niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia,
  • osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego …

Status organizacji pożytku publicznego

Organizacją pożytku publicznego może być organizacja pozarządowa oraz inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, które spełniają łącznie następujące wymagania:

  • prowadzą działalność statutową na rzecz ogółu społeczności lub określonej grupy podmiotów, pod warunkiem że grupa ta jest wyodrębniona ze względu na szczególnie trudną sytuację życiową lub materialną w stosunku do społeczeństwa;
  • działalność określona wyżej, z poniższym zastrzeżeniem dot. sportu, jest wyłączną statutową działalnością organizacji pozarządowej i dotyczy realizacji zadań publicznych na rzecz ogółu społeczności lub grupy podmiotów, w sferze pożytku publicznego;
  • w odniesieniu do stowarzyszeń i klubów sportowych działających w formie stowarzyszenia za spełnienie wymagania, o którym mowa wyżej, można uważać prowadzenie działalności, o której mowa wyżej, również na rzecz członków stowarzyszenia albo klubu sportowego działającego w formie stowarzyszenia;

Sprawozdawczość

Stosownie do art. 23 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 ze zm.) organizacja pożytku publicznego ma

  • obowiązek sporządzania i podawania do publicznej wiadomości sprawozdania merytorycznego ze swej działalności (ust. 1) oraz
  • obowiązek sporządzania i ogłaszania rocznego sprawozdania finansowego (ust. 2).

Ulgi podatkowe dla OPP

Organizacji pożytku publicznego przysługuje, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, zwolnienie od:

  • podatku dochodowego od osób prawnych,
  • podatku od nieruchomości,
  • podatku od czynności cywilnoprawnych,
  • opłaty skarbowej,
  • opłat sądowych

– w odniesieniu do prowadzonej przez nią działalności pożytku publicznego.

Jak otrzymać 1%

Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może, na zasadach i w trybie określonym w przepisach odrębnych, przekazać 1% podatku obliczonego zgodnie z odrębnymi przepisami na rzecz wybranych przez siebie organizacji pożytku publicznego.

Aby otrzymać ów 1% organizacja pożytku publicznego powinna dopełnić dodatkowych formalności.

Minister Pracy i Polityki Społecznej prowadzi w formie elektronicznej i zamieszcza Biuletynu Informacji Publicznej wykaz organizacji pożytku publicznego, na które podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, zgodnie z odrębnymi przepisami, może przekazać 1 % podatku. W wykazie tym nie uwzględnia się organizacji prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Pierwszy wykaz zgodnie z nowymi zasadami ukaże się na stronach ministerstwa do końca 2009 r.

Ulga PIT 1%

Zgodnie z zasadami obowiązującymi rozliczenia rocznego za 2008 r., urząd skarbowy właściwy w sprawach zeznań rocznych PIT przekazuje w lipcu i sierpniu 2009 r. 1% podatku należnego na rzecz wskazanej przez podatnika w PIT rocznym organizacji pożytku publicznego. Koszty przelewu są potrącane z naszego 1%.

Jeżeli podatnik złoży zeznanie roczne już w styczniu, nie przyspieszy przelewu na rzecz organizacji. Jeżeli jednak złoży zeznanie po terminie, tj. po 30 kwietnia 2009 r. (a ryczałtowcy po 1 lutego 2009 r.), wówczas urząd skarbowy pieniędzy już nie przekaże. Nowością jest jednak, że jeśli podatnik złoży korektę zeznania rocznego w terminie do 30 czerwca 2008 r. (albo do 2 kwietnia odnośnie PIT-28), to również może wykazać tam 1% i kwota zostanie przekazana zgodnie z deklaracją korygującą.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.