Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Non Profit: OPP i 1% – Sprawozdawczość

Sprawozdawczość

Stosownie do art. 23 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 ze zm.) organizacja pożytku publicznego ma

  • obowiązek sporządzania i podawania do publicznej wiadomości sprawozdania merytorycznego ze swej działalności (ust. 1) oraz
  • obowiązek sporządzania i ogłaszania rocznego sprawozdania finansowego (ust. 2).

Sprawozdanie merytoryczne

Sporządzanie:

Do zakresu sprawozdań merytorycznych z działalności stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zakresu sprawozdań składanych przez fundacje tj. przepisy ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203 ze zm.) wraz z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 maja 2001 r. w sprawie ramowego zakresu sprawozdania z działalności fundacji (Dz. U. Nr 50, poz. 529).

Udostępnianie do publicznej wiadomości:

Przepisy o działalności pożytku publicznego nie wskazują sposobu udostępniania do publicznej wiadomości sprawozdania. W związku z tym, można przyjąć, że podaniem do publicznej wiadomości w sposób umożliwiający zapoznanie się ze sprawozdaniem przez zainteresowane podmioty może być np. publikacja sprawozdania w internecie, wydrukowanie sprawozdania, ale pod warunkiem dostępności wydruku dla zainteresowanych podmiotów, zamieszczenie sprawozdania w prasie lub umieszczenie go w siedzibie podmiotu w miejscu ogólnie dostępnym.

Istnieje również możliwość realizacji obowiązku upubliczniania sprawozdań merytorycznych poprzez zamieszczenie ich na oficjalnych stronach internetowych Ministerstwa Polityki Społecznej w części tematycznej „Organizacje pozarządowe” w bazie sprawozdań organizacji pożytku publicznego.

Sprawozdanie finansowe

Sporządzanie:

Zakres sprawozdania finansowego dla organizacji pożytku publicznego prowadzących działalność gospodarczą został określony w art. 45 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), natomiast dla organizacji pożytku publicznego nieprowadzących działalność gospodarczą w § 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 137, poz. 1539).

Ogłaszanie:

Dotychczas organizacja pożytku publicznego miała obowiązek ogłaszania sprawozdania finansowego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej  „Monitor Polski B”, w terminie wynikającym z art. 70 ustawy o rachunkowości, tj. w ciągu 15 dni od jego zatwierdzenia.

W związku z ustaleniami powziętymi przez Przedstawicieli Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Polityki Społecznej oraz Centrum Obsługi KPRM na spotkaniu, które odbyło się w dniu 6 lipca 2005 r., organizacje pożytku publicznego, które nie prowadzą działalności gospodarczej, powinny ogłaszać sprawozdania finansowe na oficjalnych stronach internetowych Ministerstwa Polityki Społecznej w części tematycznej „Organizacje pozarządowe”, a nie w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski B”. 

Od 20 grudnia 2005 r. publikacja sprawozdań finansowych przez wszystkie organizacje pożytku publicznego jest możliwa poprzez stronę >> . Zamieszczenie plików sprawozdań w bazie http://bopp.pozytek.gov.pl jest nieodpłatne, czyli nie wiąże się z koniecznością ponoszenia przez opp żadnych dodatkowych opłat. Ponadto, organizacje pożytku publicznego mają możliwość umieszczenia fakultatywnie, również swoich sprawozdań merytorycznych za poszczególne lata.

Jednakże, obowiązek publikacji sprawozdania finansowego w internetowej bazie, dotyczy jedynie organizacji pożytku publicznego nieprowadzących działalności gospodarczej lub prowadzących działalność gospodarczą, ale nie spełniających warunków określonych w art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2004, Nr 76, poz. 694 ze zm.).

Art. 64 ust. 1 pkt 4 stanowi:

Ogłaszaniu podlegają roczne sprawozdania finansowe jednostek, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdanie finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:

a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,

b) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 EURO,

c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 EURO.

Natomiast, w stosunku do organizacji pożytku publicznego, prowadzących działalność gospodarczą i spełniających co najmniej dwa spośród trzech wymienionych w art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości warunków, spoczywa obowiązek ogłaszania sprawozdania finansowego w „Monitorze Polskim B” oraz zastosowanie mają przepisy § 2 ust. 1 pkt. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 października 2001 r. w sprawie wysokości opłat za ogłaszanie obwieszczeń i ogłoszeń w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski B” (Dz. U. z 2001 r., Nr 114, poz. 1216 ze zm.).

Uwaga ! Polecamy

Publikacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Jak przygotować sprawozdanie finansowe organizacji pożytku publicznego„, Autor: Jacek Paluch.

Przykładowe wzory sprawozdania finansowego

Wzory sprawozdania finansowego dla jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej, zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2001r. w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 137, poz. 1539 z późn.zm.).

Lp. Jednostki prowadzące działalność gospodarczą – forma uproszczona Pobierz plik
1. Wprowadzenie  31 KB
2. Informacja dodatkowa  20 KB
3. Bilans uproszczony  20 KB
4. Bilans uproszczony, powiązanie z planem kont  25 KB
5. Rachunek zysków i strat – wariant porównawczy  23 KB
6. Rachunek zysków i strat – wariant porównawczy, powiązanie z planem kont  23 KB
7. Rachunek zysków i strat – wariant kalkulacyjny  23 KB
8. Rachunek zysków i strat – wariant kalkulacyjny, powiązanie z planem kont  23 KB

Informacja na temat obowiązku badania sprawozdań finansowych

organizacji pożytku publicznego, wprowadzonego na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r.w sprawie obowiązku badania sprawozdań …

Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie obowiązku badania sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego (Dz. U. Nr 285, poz. 2852), organizacje pożytku publicznego, które nie podlegają obowiązkowi badania sprawozdania finansowego, wynikającego z art. 64 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002, Nr 76, poz. 694), są zobligowane do badania swojego sprawozdania finansowego za rok obrotowy następujący po roku, w którym podmioty te spełniły łącznie następujące warunki:

  • realizują zadania publiczne zlecone, jako powierzone do wykonania lub do wspierania zadania publicznego;
  • otrzymały w roku obrotowym łączną kwotę dotacji na realizację zadań określonych w pkt 1 w wysokości co najmniej 50 000 zł;
  • osiągnęły w roku obrotowym przychody w wysokości co najmniej 3 000 000 zł.

Stosownie do § 2 rozporządzenia, jego treść ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych, sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2005 r. 

Wobec powyższego, jeżeli w roku obrotowym, rozpoczynającym się w 2005 r. organizacja pożytku publicznego spełniła wszystkie ww. warunki, jej sprawozdanie finansowe za kolejny rok obrotowy (rozpoczynający się w 2006 r.) będzie podlegało obowiązkowi badania.

Jednocześnie, obowiązek badania sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy będzie powstawał każdorazowo, gdy w roku poprzedzającym ten rok obrotowy organizacja pożytku publicznego spełni 3 ww. warunki.

Wszelkie informacje i wzory pism zawarte powyżej na niniejszej stronie zamieszone zostały dzięki uprzejmości Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i pochodzą ze stron serwisu pozytek.gov.pl.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.