Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Od 8 stycznia spółka z o.o. za za 5 tys. zł

8 stycznia weszły w życie przepisy, która obniżają wymagany kapitał początkowy potrzebny do założenia spółek kapitałowych. Dzięki nowym regulacjom wprowadzonym w kodeksie spółek handlowych zarówno założenie spółki z o.o. jak i S.A. jest dużo tańsze. Młodzi przedsiębiorcy się cieszą, a eksperci są w tej kwestii podzieleni. Czy zatem w roku 2009 czeka nas wysyp tworzonych spółek z o.o.?

Zgodnie z wchodzącymi dzisiaj w życie rozwiązaniami do utworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wystarczy tylko 5 tys. zł a nie jak dotychczas, 50 tys. zł. Obniżono także z 500 tys. zł do 100 tys. zł minimalny kapitał niezbędny do utworzenia spółki akcyjnej. Nie ulegnie natomiast obniżeniu wartość akcji. Szybciej mają być także zwracane dopłaty wspólnikom. Teraz może to nastąpić dopiero po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia o zamierzonym zwrocie w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki. Natomiast przepisy znowelizowanego kodeksu spółek handlowych skróciły ten termin do miesiąca.

Mimo, że wprowadzone zmiany zostały przyjęte entuzjastycznie przez środowisko młodych przedsiębiorców to eksperci są w tej kwestii podzieleni. Zdaniem wielu specjalistów obniżenie kwoty minimalnego kapitału zakładowego zmniejszy zaufanie kontrahentów do tych spółek a także przyczyni do większej ilości działań niezgodnych z prawem.

Przeczytaj historie młodych milionerów:

– Student miliarder w tanich sandałach

– Jak nastolatek został milionerem

– Zarobili miliony na niezwykłym pomyśle

Łukasz Nomejko

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
DAMIAN 13 sty 2009 (02:35)

a co można za 5 tys. zrobić?
Kiosk ruchu?
też mało.