Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Odprawa pieniężna a zwolnienie lekarskie

Jak wyliczyć odprawę pieniężną dla pracownika, który był zatrudniony ponad 8 lat, czyli przysługuje mu 3 miesięczna odprawa ( powód zwolnienia – likwidacja z przyczyn ekonomicznych). Stosunek pracy zakończy się 31 sierpnia 2014. Pracownik podczas 3 miesięcznego wypowiedzenia: czerwiec, lipiec, sierpień będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim. Czy przysługuje mu w tym wypadku odprawa, skoro miesiąc sierpień będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim? Dodam, że ma stałą niezmienną pensję 3500 brutto. Wypowiedzenie otrzymał 29 maja 2014. Dziękuję za pomoc

W czasie wypowiedzenia umowy o pracę stosunek pracy nadal trwa, zatem przysługują pracownikowi wszelkie świadczenia z ubezpieczenia chorobowego. Tym samym nie ma przeszkód dla przebywania na zwolnieniu lekarskim. Nie pozbawia to również prawa do odprawy pieniężnej przysługującej w związku ze zwolnieniem z przyczyn niedotyczących pracownika.

W celu obliczenia wysokości przysługującej odprawy należy stosować przepisy dotyczące ustalania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Oznacza to, że podstawą wymiaru odprawy jest wysokość łącznego wynagrodzenia z ostatnich 3 miesięcy pracy poprzedzających miesiąc wypowiedzenia. Taką kwotę dzieli się przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w ww. okresie ostatnich 3 miesięcy, a następnie mnoży przez liczbę godzin, w czasie których pracuje podczas wypowiedzenia. Innymi słowy, w przypadku stałej pensji wysokość miesięcznej odprawy pokrywa się z wysokością miesięcznego wynagrodzenia za pracę.

Jeżeli pracodawca zwolnił pracownika na czas wypowiedzenia z obowiązku świadczenia pracy, wówczas choroba przerywa czas urlopu – za ten okres pracodawca wypłaci nie wynagrodzenie za pracę, lecz wynagrodzenie chorobowe. Za pozostałą część niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego pracodawca wypłaci ekwiwalent pieniężny w momencie rozwiązania stosunku pracy.

Powyższe kwestie nie mają natomiast wpływu na wysokość odprawy pieniężnej, której wypłatę warunkuje jedynie przyczyna wypowiedzenia umowy oraz odpowiednio długi zakładowy staż pracy.

/Krzysztof Biernacki, Kancelaria Initium

Podstawa prawna:

Art. 8 ust. 1 pkt 3 i ust. 3

Ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844)

§ 8 ust. 1

Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. z 1997 r. Nr 2, poz. 14)

Art. 171 § 1

Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94)

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.