Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

OECD opublikowało podręcznik dotyczący prania brudnych pieniędzy

2009-10-15 VAT.pl

OECD opublikowało w październiku 2009 roku podręcznik dotyczący prania brudnych pieniędzy. Zawiera on wskazówki dotyczące wykrywania tego przestępstwa w trakcie przeglądów i kontroli podatkowych.

Celem opublikowanego przez OECD podręcznika jest wskazanie podmiotom przeprowadzającym przeglądy i kontrole podatkowe wskazówek ułatwiających wykrycie przypadków prania brudnych pieniędzy. Autorzy podręcznika opisują zjawisko prania brudnych pieniędzy i opisują okoliczności, które mogą wskazywać, iż działania podejmowane przez podmiot kontrolowany mają na celu wprowadzenie do obrotu pieniędzy z nielegalnej działalności.

Podręcznik koncentruje się na opisaniu mechanizmów prania brudnych pieniędzy w odniesieniu do obrotu nieruchomościami, handlu międzynarodowego, pożyczek, usług świadczonych przez niektórych profesjonalistów, przepływu gotówki. Zawiera również instrukcje dotyczące identyfikowania fikcyjnych transakcji, które służyć mają wprowadzeniu do obrotu pieniędzy z nielegalnych źródeł. Autorzy podręcznika podkreślają, iż wykrywanie okoliczności wskazujących na pranie brudnych pieniędzy w ramach prowadzonych kontroli podatkowych jest warunkiem efektywnej walki z tym procederem. W związku z powyższym, popierany przez OECD proces zwiększania transparentności finansowej i usprawnianie przepływu informacji podatkowej pomiędzy poszczególnymi krajami, również służy ograniczeniu skali tego przestępstwa.

Podręcznik w wersji anglojęzycznej opublikowany przez OECD jest dostępny na stronie internetowej Organizacji: http://www.oecd.org/dataoecd/61/17/43841099.pdf  

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.