Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Orzecznictwo: Non profit – Związek zawodowy

Związek bezrobotnych

Uchwała z dnia 10 stycznia 1992 r. Sąd Najwyższy I PZP 63/91

Osoby bezrobotne w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu nie mają prawa tworzenia związków zawodowych. Bezrobotnych istotnymi są przede wszystkim interesy zawodowe, uzyskanie nowych miejsc pracy i możliwość ponownego zatrudnienia. Istnieje jednak obawa, że związek zawodowy zrzeszający pracowników nie będzie dostatecznie zainteresowany działaniem na rzecz bezrobotnych, zwłaszcza, że w pewnych sytuacjach interesy tych dwóch grup członków związku mogą ze sobą kolidować. Taka sytuacja uzasadniałaby potrzebę utworzenia związku bezrobotnych ukierunkowanego na interesy i prawa osób w nim zrzeszonych.

Zrzeszenia związków zawodowch

Uchwała z dnia 15 października 1992 r. Sąd Najwyższy I PZP 35/92

Dopuszczalna jest rejestracja innych – niż wymienione w art. 11 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 55, poz. 234) – zrzeszeń tworzonych przez związki zawodowe.

Osobowość prawna

Wyrok z dnia 16 lutego 2007 r. Sąd Najwyższy II PK 196/06

Artykuł 15 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych należy interpretować w taki sposób, że postanowienia statutu mają decydujące znaczenie dla ustalenia osobowości prawnej jednostek organizacyjnych. Przepis ten rozstrzyga jedynie o tym, od jakiego momentu nabywają osobowość prawną jednostki organizacyjne wskazane w statucie jako posiadające odrębną od samego związku osobowość prawną, a nie o tym, że wszystkie jednostki organizacyjne związku podlegają rejestracji przez sąd. Kwestia, od kiedy jednostka uzyskuje osobowość prawną, zależy od treści statutu. Może to być zarówno moment rejestracji jednostki lub akceptacji i rejestracji danej, nowo utworzonej jednostki organizacyjnej przez zwierzchnie władze związku zawodowego (uchwała SN z 25 marca 1993 r., I PZP 73/93, OSNC 1993/10/169). Jeżeli związek zawodowy decyduje się na przyznanie osobowości swoim jednostkom organizacyjnym już po uchwaleniu statutu i zarejestrowaniu związku w sądzie, to o chwili nabycia osobowości przez te jednostki rozstrzyga decyzja związku znajdująca wyraz w treści statutu i jego zmianach.

Struktura organizacyjna

Wyrok z dnia 14 października 1997 r. Sąd Najwyższy I PKN 325/97

Określenie struktury organizacyjnej związku zawodowego, w tym także ilości członków związku, która pozwala powołać zakładową organizację związkową, jako należące do sfery swobodnego działania związku, następuje w statucie i uchwałach statutowych organów związkowych (art. 9 i 10 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, Dz. U. Nr 55, poz. 234 ze zm.).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.