Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Pamiętajmy o odpowiednim udokumentowaniu ulg podatkowych

Fiskus wymaga odpowiedniego dokumentowania ulg. Zbliżające się roczne rozliczenie podatku dochodowego zmusza nas do odszukania faktur i dowodów dokumentujących nasze prawo do ulg.

Pod koniec roku pamiętajmy o ulgach

Na zakup mieszkania lub budowę domu już za późno, aby skorzystać z dużej ulgi podatkowej, ale warto sobie przemyśleć jakie wydatki mogłyby stanowić podstawę do pomniejszenia podatku dochodowego w rozliczeniu za rok 2001 i ewentualnie jakie dokumenty potrzebujemy, aby udowodnić prawo do odliczeń.

Pamiętajmy, że dla ważności ulg ważna jest data wystawienia faktury lub innego dowodu. Dosyć niejasne są zasady korzystania z ulgi remontowej, jeśli dokonujemy odpisu na fundusz remontowy spółdzielni. Pojawiła się interpretacja, że tylko dowód wpłaty z tytułem fundusz remontowy może być podstawą do skorzystania z takiego odliczenia. Najczęściej jednak fundusz remontowy w dowodach wpłaty do spółdzielni nie był osobno uwzględniany i taki dowód wpłaty nie pozwalał dokonać odliczenia.

Ministerstwo Finansów złagodziło jednak stanowisko i pojawiła się interpretacja, która pozwala na odliczenia z tytułu wydatków ponoszonych na fundusz remontowy w oparciu o mniej szczegółowe dowody wpłaty, ale dla celów dowodowych potrzebne jest załączenie dokumentu wyliczającego szczegółowo składniki czynszu. Dowód wpłaty zdaniem ministerstwa to pojęcie na tyle szerokie, że obejmuje różnego rodzaju dowody poniesienia wydatków. Nie ulega jednak wątpliwości, że dla celów postępowania podatkowego należy zgromadzić jak najwięcej dokumentacji potwierdzającej poniesienie obciążenia uprawniającego do odliczeń. Fiskus w Polsce dość często zmienia zdanie i warto zadbać o niepodważalne dowody podatkowej niewinności.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.