Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

PIT 2009: Nowe skale podatkowe – kto zyska a kto straci

Koszty uzyskania przychodu od 2009

W obecnym stanie prawnym koszty uzyskania przychodów z tytułu zapłaty za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego przez pierwszego właściciela, oraz z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną, wynoszą 50 proc. uzyskanego przychodu.

Koszty w tej wysokości przysługują również podatnikom będącym twórcami, jak i artystom, wykonawcom korzystającym z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów (także w przypadku rozporządzania przez nich tymi prawami). Koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne zapłacone ze środków podatnika.

Natomiast, do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, stosuje się koszty uzyskania przychodów:

  • w wysokości 20 proc. – w przypadku działalności trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, lub z umów zlecenia,
  • w takiej samej wysokości, jak przy umowach o pracę – w przypadku działalności związanej z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich, zasiadania w radzie nadzorczej lub w zarządzie osoby prawnej. Jednocześnie, jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania wyżej podanej normy procentowej, koszty te przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych.

Czy wiesz, że…?

Nowelizacji zmierza do likwidacji 50 proc. oraz 20 proc. kosztów uzyskania przychodów. Po zmianach twórcom, osobom uzyskującym przychody z osobiście wykonywanej działalności oraz z niektórych praw majątkowych, przysługiwałyby koszty w wysokości określonej dla pracowników (kwotowe, zryczałtowane).

Zgodnie z przepisem art. 1 pkt 17 lit. i w ustawie dodano nowy ust. 9a w art. 22 ustawy. Przepis ten dotyczy kosztów uzyskania przychodów z najmu i z umów o podobnym charakterze. Ustalenie ryczałtowych kosztów uzyskania przychodów będzie w wysokości 30 proc. uzyskanego przychodu. W obecnym stanie prawnym osoba fizyczna (wynajmujący) ma możliwość wyboru formy opodatkowania przychodów z najmu i umów o podobnym charakterze, na ogólnych zasadach według progresywnej skali podatkowej albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zmiana polega na wprowadzeniu 30-proc. ryczałtowych kosztów uzyskania przychodów z tytułu umowy najmu i innych umów. O wyborze tych kosztów będzie decydował podatnik. Rozwiązanie to będzie alternatywą do funkcjonującego obecnie w ustawie sposobu ustalania dochodu z tego tytułu, z uwzględnieniem kosztów faktycznie poniesionych. Przyjmując 30-proc. koszty uzyskania przychodu, uwzględniono w szczególności roczną amortyzację i spłatę odsetek od kredytu na zakup mieszkania.

Kosztami uzyskania przychodów są również koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Jeżeli roczne koszty uzyskania przychodów, są niższe od wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te mogą być przyjęte przez pracownika lub przez płatnika pracownika w wysokości wydatków faktycznie poniesionych. Do przychodów, uważanych się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Ponadto, u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.(art. 14 pdof.), nie mają zastosowania koszty:

  • z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego – w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu,
  • z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną – w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu.
Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.