Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Płynność finansowa warunkiem przeżycia

Tytuł tegoż artykułu brzmi niczym reklama powietrza czy wody w odniesieniu do życia człowieka. Niestety nie jest to żart, bo rzeczywiście płynność finansowa przedsiębiorstwa umożliwia podjęcia jakichkolwiek działań związanych z produkcją i dystrybucją towarów. Żaden z kontrahentów nie zamierza związać się z firmą, która choć raz nie wywiązała się z umowy finansowej. Dlatego też warto dowiedzieć się czymże jest coś tak cennego dla utrzymania firmy na rynku.

Płynność, czyli zdolność

Płynność finansowa to zdolność firmy do wywiązywania się z krótkoterminowych zobowiązań – to znaczy tych, które są płatne w przeciągu jednego roku. To zdolność przedsiębiorstwa do terminowego regulowania bieżących zobowiązań. To termin określający możliwość spłaty tych zobowiązań w sytuacji, gdyby stało się to nagłą koniecznością. Następuje to za pomocą posiadanych zasobów finansowych bądź środków obrotowych, które można szybko zamienić na gotówkę.

Płynność finansową rozpatruje się:

  • w ujęciu statycznym – tzn. w odniesieniu do konkretnego momentu, np. do dnia bilansowego, wykorzystując podstawowe sprawozdania finansowe: bilans i rachunek zysków i strat oraz tradycyjne wskaźniki płynności finansowej;
  • w ujęciu dynamicznym – tzn. w odniesieniu do konkretnego okresu, w oparciu o sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych.

Miarą płynności finansowej są wskaźniki, np. wskaźnik płynności bieżącej, wskaźnik szybki. Płynność finansowa jest jednym z podstawowych kryteriów oceny zdolności kredytowej. Brak płynności finansowej prowadzi do ograniczenia dyspozycji pieniężnej, a w skrajnych przypadkach do likwidacji przedsiębiorstwa.

Aby zapewnić sobie optymalny poziom płynności finansowej musi zastosować się do przyjmowanych dla niej kryteriów. Większa bądź mniejsza płynność finansowa zależy od długości okresu czasu, jaki wymagany jest przy zamianie środków przedsiębiorstwa – aktywów (rzeczowych lub finansowych) na pieniądze, czyli gotówkę. Mówiąc prościej im szybciej zdołamy uzyskać środki pieniężna tym nasza płynność finansowa jest większa.

Aktywa

Nie zawsze zależy to wyłącznie od posiadanych środków, lecz także od miejsca ich ulokowania. Wspomniane wyżej aktywa rzeczowe lub finansowe mogą niekiedy być objęte pewnym rodzajem czasowej blokady, czy też mogą stanowić zabezpieczenie dla innych umów firmy. Wówczas uzyskanie szybkiego i swobodnego dostępu do nich może okazać się bardzo trudne, a przynajmniej zająć więcej czasu niż się tego można byłoby spodziewać.

„Kryterium płynności finansowej jest jednym z podstawowych kryteriów oceny działalności przedsiębiorstwa: niska płynność (brak płynności) świadczy o utracie lub wysokim prawdopodobieństwie utraty przez przedsiębiorstwo zdolności do terminowego regulowania bieżących zobowiązań. Ryzyko z tego tytułu obciąża kontrahentów przedsiębiorstwa, a w dłuższym okresie może prowadzić do jego upadłości. Wysoka płynność oznacza z kolei zamrożenie nadmiernie wysokich własnych kapitałów w finansowaniu bieżącej działalności i niemożność zwiększenia ich zyskowności przez efektywne wykorzystanie obcych kapitałów, co może mieć niekorzystny wpływ na rentowność przedsiębiorstwa” (źródło: Wielka Internetowa Encyklopedia Multimedialna).

Ocena płynności finansowej jest zatem bardzo istotnym czynnikiem warunkującym prestiż i działalność rynkową firmy.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.