Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Posiedzenia bez przekrętów

2010-02-24 www.osobyprawne.pl

Wczoraj na posiedzeniu rządu omawiano projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Projekt noweli umożliwi zapis czynności sądowych z wykorzystaniem najnowszych technologii, czyli sporządzanie w sądach protokołu elektronicznego. Protokół sądowy będzie zapisywany w wersji audio lub audio-wideo.

Chodzi o to, że technologie cyfrowe rejestrujące dźwięk lub dźwięk i obraz pozwalają utrwalić rzeczywiste sformułowania uczestników postępowania sądowego. Umożliwiają także pełne utrwalanie poszczególnych czynności, tak jak one w rzeczywistości wyglądały. Zapis audio lub audio-video zapewnia lepsze podstawy do oceny zebranego materiału dowodowego i kontroli instancyjnej niż tradycyjny protokół (pisemny). Ustawodawca założył, że w takiej sytuacji protokół tradycyjny zostanie ograniczony do wskazania gdzie i kiedy czynność miała miejsce i kto w niej uczestniczył oraz umieszczenia najważniejszych oświadczeń procesowych stron i rozstrzygnięć sądu. Ponadto, sędzia zostanie zwolniony z konieczności dyktowania protokolantowi treści protokołu, co skróci czas posiedzenia.

Zasadą będzie sporządzanie protokołu elektronicznego, choć projekt nowelizacji zakłada współistnienie protokołów: tradycyjnego i elektronicznego. Protokół tradycyjny sporządzany będzie na dotychczasowych zasadach tylko wtedy, gdy ze względów technicznych utrwalenie przebiegu posiedzenia za pomocą protokołu elektronicznego nie będzie możliwe. Protokół tradycyjny będzie podpisywany, tak jak obecnie, przez sędziego i protokolanta. Natomiast protokół elektroniczny będzie utrwalany w sposób gwarantujący identyfikację osoby go sporządzającej oraz rozpoznawalność późniejszych zmian. Protokół elektroniczny i tradycyjny będą równe pod względem skutków prawnych.

Protokół elektroniczny będzie częścią akt sądowych. Ze względu na zapewnienie ochrony wizerunku osób biorących udział w postępowaniu, strony i uczestnicy tego postępowania nie będą mogli otrzymać zapisu obrazu. Oznacza to, że będzie im można wydać jedynie zapis dźwięku. W większości przypadków wystarcza to do posługiwania się protokołem elektronicznym w celach procesowych, a jednocześnie ułatwia ochronę wizerunku osób występujących przed sądem. Projekt noweli zakłada jednak, że zapoznanie się z zapisem obrazu będzie możliwe, w razie potrzeby, w siedzibie sądu lub, w przyszłości, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, jednak bez możliwości kopiowania zapisu.

Zaproponowano, aby nowe przepisy obowiązywały od 1 lipca 2010 r. Wyposażanie sal sądowych w sprzęt audio lub audio-wideo odbywać się ma sukcesywnie i obejmie lata 2010-2012. Na ten cel w 2010 r. zostanie przeznaczone 40 mln zł z budżetu resortu sprawiedliwości.

Źródło: KPRM

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.