Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Pracownicy: Umowy cywilnoprawne – Umowa zlecenie

Umowa zlecenie

Umowa zlecenie nie jest już tak atrakcyjną formą zatrudnienia, jak dawniej, kiedy to nie trzeba było odprowadzać od zleceniobiorców składek ZUS. Nadal jednak umowa taka może być korzystna.

Podstawowymi korzyściami umowy zlecenia są:

  • swoboda zawierania i rozwiązywania umowy zlecenia;
  • wysokie 20% koszty uzyskania przychodu;
  • brak składek ZUS w stosunku studentów-zleceniobiorców.

To właśnie umowa o zlecenia i umowa o pracę są najczęstszymi formami zatrudnienia pracowników. Nie jest taką formą umowa o dzieło, gdyż nie każdy rodzaj usługi da się określić jako przedmiot umowy o dzieło. Najczęściej przedmiotem umowy jest usługa – i wtedy właśnie pracodawca ma wybór: umowa zlecenie albo umowa o pracę (czy o pracę nakładczą).

Stosunek pracy oraz umowa zlecenia to umowy, w oparciu o które świadczone są usługi, praca. Pomimo, że na podstawie umowy o pracę oraz umowy zlecenia mogą być świadczone takie same usługi, to jednak istnieje kilka zasadniczych różnic pomiędzy tymi formami zatrudnienia:

Brak obowiązków BHP?

Nie, obowiązki te obejmują również zleceniobiorców, jeżeli pracują w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę Ale można przecież ustalić, że zleceniobiorca wykona usługi poza zakładem pracy, w miejscu przez siebie wybranym.

Brak obowiązków związanych z funduszem socjalnym (ZFŚS) ?

Nie, ponieważ obecnie pracodawcy nie muszą tworzyć funduszu ani wypłacać żadnych świadczeń socjalnych czy urlopowych.  

Brak obowiązku odprowadzenia składek ZUS?

Nie, ponieważ od większości zleceniobiorców i tak należy odprowadzić składki ZUS. Zleceniobiorca nie musi jednak płacić składki na ubezpieczenie chorobowe (zatem może otrzymać wyższe wynagrodzenie netto). Poza tym uczniowie i studenci do 26 roku życia są zwolnieni ze składek od zlecenia,

Niższy podatek dochodowy?

Tak, gdyż koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy są określone kwotowo, a przy zleceniu to aż 20% przychodu. Ale przy umowa na niskie wynagrodzenie miesięczne jest bardziej opłacalna pod tym względem w ramach stosunku pracy.

Ze względu na zakres odpowiedzialności pracownika?

Tak, za błędy zleceniodawca odpowiada w pełnej wysokości, pracownik – w sposób ograniczony. Ale w niektórych sytuacjach można zawrzeć z pracownikiem umowę o odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie.

Ze względu na swobodę rozwiązania umowy?

Tak, zlecenie można wypowiedzieć nawet z dnia na dzień, bez odpraw i szczególnych procedur. Chyba że umowa przewiduje co innego.

Zlecenie jest tańsze w razie przestoju?

Tak, gdyż pracownikowi trzeba zapłacić za czas, w jakim nie świadczył pracy.  

Ze względu na brak urlopu wypoczynkowego?

Tak, zleceniodawcy nie płaci się za urlop i inne przerwy w pracy.  

Szczególną umową zlecenia jest umowa aktywizacyjna na podstawie której zleceniobiorcy zatrudniani są w gospodarstwach domowych. Z umową związane są określone dodatkowe obowiązki, dzięki którym zatrudniający mogą skorzystać z odliczenia od podatku dochodowego PIT.

Uwaga! Minusy umowy zlecenie

W razie wyrządzenia szkody pracodawcy czy osobie trzeciej, zatrudniony na podstawie umowy zlecenia odpowiada całym swoim majątkiem w pełnej wysokości, bez ograniczeń! Do tego, jeżeli w umowie zlecenie nie określono okresu wypowiedzenia, to umowa taka może być rozwiązana z dnia na dzień. Nie można jednak zrzec się z góry w umowie uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów

Zleceniodawca może wypowiedzieć umowę w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić zleceniobiorcy wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić zleceniobiorcy część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę. Zleceniobiorca może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, zleceniobiorca jest odpowiedzialny za szkodę.

Uwaga ! Zgodnie z wyrokiem SN z 3.09.2010 r. (sygn. akt I UK 91/10): Pozorna umowa o pracę nakładczą, na podstawie której jej strony nie miały zamiaru i nie realizowały konstrukcyjnych cech (elementów) tego zobowiązania dotyczących rozmiaru wykonywanej pracy w ilości gwarantującej wynagrodzenie w wysokości co najmniej połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę, nie stanowi uprawnionego tytułu podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym osób wykonujących pracę nakładczą (art. 6 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 9 ust. 2 in fine ustawy z 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.