Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Pracownicy – Zakaz konkurencji

Zakaz ustawowy

Pracownik ograniczony jest w działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy na trzy sposoby:

  • ustawowo jako pracownik, bez potrzeby zawierania jakiejkolwiek dodatkowej umowy;
  • umownie, po zawarciu umowy o zakazie konkurencji na okres:
    • wykonywania umowy o pracę;
    • po ustaniu wykonywania umowy o pracę,
  • ustawowo  na podstawie przepisów szczególnych, odnoszących się do pełnionych funkcji (spółki, spółdzielnie, banki ).

Umowa o zakazie konkurencji

Klauzule konkurencyjne czy też umowy o zakazie konkurencji występują w różnych gałęziach prawa. Występują również w Kodeksie pracy. Zawarte tam postanowienia dotyczą działalności konkurencyjnej pracowników, niemniej jednak z wyłączeniem pracowników – członków organów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych (w szczególności banków) czy spółdzielni. Te bowiem osoby związane są zakazem konkurencji wynikającym z prawa handlowego, prawa spółdzielczego czy prawa bankowego.

Przedmiot zakazu

Przedmiotem zakazu jest:

  • prowadzenie działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy;
  • świadczenie pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność konkurencyjną wobec pracodawcy (nawet jeżeli rodzaj pracy nie dotyczy tej działalności konkurencyjnej prowadzonej przez innego pracodawcę).

Wynagrodzenie (odszkodowanie pracownika)

W przypadku umów o zakazie konkurencji zawartych na okres trwania stosunku pracy pracownik nie otrzymuje żadnego dodatkowego wynagrodzenia, a jedynie wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę.

W przypadku umów o zakazie konkurencji zawartych na okres po ustaniu stosunku pracy były pracownik powinien otrzymać:

Sankcje

W przypadku umów o zakazie konkurencji zawartych na okres trwania stosunku pracy pracodawca ma prawo do zastosowania trzech rodzajów sankcji za naruszenie zakazu konkurencji:

  • sankcje w zakresie rozwiązania stosunku pracy;
  • sankcje majątkowe;
  • kara umowna.

Koniec zakazu

Umowa o zakazie działalności konkurencyjnej w okresie trwania stosunku pracy wygasa w sposób oczywisty wraz z wygaśnięciem czy rozwiązaniem stosunku pracy.

Umowa o zakazie konkurencji zawarta na okres po ustaniu stosunku pracy wygasa w sposób oczywisty z upływem okresu, na jaki umowa została zawarta (okres ten należy podać w umowie).

Zakaz konkurencji przestaje obowiązywać również przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa o zakazie konkurencji …

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.