Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Przedsiębiorcy apelują o zniesienie barier biurokratycznych

Dziś, w obliczu światowego kryzysu i tak naprawdę niewiadomych do końca jego konsekwencji dla Polski, ważne jest, by nasza gospodarka działała, jak dobrze naoliwiony mechanizm. By przepisy nie komplikowały bądź uniemożliwiały funkcjonowania firm, zwłaszcza tych małych i średnich – najważniejszych dla państwa.

W warunkach kryzysowych zminimalizowanie biurokratycznych ograniczeń i zmiana złego prawa, mogą być czynnikami fundamentalnie wpływającymi na wzrost PKB – powiedział Andrzej Malinowski – prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich – podczas dzisiejszej konferencji prasowej, na której liderzy największych organizacji pracodawców przedstawili wspólne propozycje, mające na celu ograniczenie wpływu osłabienia światowej koniunktury na polską gospodarkę. W spotkaniu uczestniczył również Waldemar Pawlak – Wicepremier i Minister Gospodarki.

Zdaniem KPP, przedsiębiorcy nie mają odpowiedniej ochrony przed nadużywaniem prawa przez administrację państwową i samorządową. Wciąż obowiązują przepisy nakładające na firmy nieuzasadnione obowiązki biurokratyczno – informacyjne. Na przykład, w kodeksie pracy jest wymienionych aż 20 przypadków, w których pracodawca jest zobowiązany do przekazania informacji komu innemu niż pracownik.

– Szczególnie mój sprzeciw i zdumienie wzbudza to, że pod pozorem liberalizowania warunków prowadzenia działalności gospodarczej, dąży się do rozszerzania uprawnień kontrolnych organów kontroli. Mam tu na myśli rozszerzenie uprawnień kontrolnych Urzędu Komunikacji Elektronicznej wobec przedsiębiorstw telekomunikacyjnych przy „okazji” nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – dodał Andrzej Malinowski – prezydent KPP.

Dodatkowo uważamy, że potrzebne jest – i to bardzo szybko – wprowadzenie zmian, które przyniosą faktyczną dereglamentację polskiej gospodarki.

Konfederacja Pracodawców Polskich postuluje również zmiany w systemie tworzenia prawa. Naszym zdaniem, założenia aktów prawnych powinny powstawać w Ministerstwach, ale sama treść przepisów powinna być pisana w profesjonalnych kancelariach prawnych.

– Jeśli nawet tworząc ustawę więcej zapłacimy dobrym prawnikom niż kiepskim urzędnikom, to później nie będziemy musieli – my wszyscy podatnicy – ponosić gigantycznych kosztów fatalnych konsekwencji złych ustaw i późniejszego, wielokrotnego ich poprawiania. Niezbędne jest również bardziej rzetelne przygotowywanie Oceny Skutków Regulacji oraz wprowadzenie obowiązku ich tworzenia także dla projektów poselskich. – uważa Andrzej Malinowski – prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

Konfederacja Pracodawców Polskich

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.