Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rozliczenia bezgotówkowe c.d. – akredytywa i karty płatnicze

Jeżeli odbiorca towarów czy usługi składa w swoim banku określoną sumę pieniędzy bądź też polecenie wyodrębnienia z ogólnej kwoty dostępnych środków na jego rachunku bankowym pewną część pieniędzy i upoważnia bank do tego, aby kwota ta została przekazana dostawcy po spełnieniu przez niego warunków dostawy, które zostały określone w sporządzonej wcześniej umowie między dostawcą i odbiorcą, to wówczas mówimy o akredytywie. W sytuacji, kiedy odbiorca nie posiada w danym momencie wolnych środków pieniężnych, w zależności od jego płynności finansowej i zaufania kredytowego ze strony banku może dokonywać rozliczeń za pomocą akredytywy z kredytu bankowego.

Karty płatnicze

Jeszcze nie tak dawno karty płatnicze kojarzyły się nam z Zachodem i dobrobytem. Dziś każda osoba posiadająca konto bankowe może taką kartę otrzymać, a dla nieco zamożniejszych właścicieli bądź też dla posiadaczy kont firmowych oferowane są karty kredytowe. Zarówno jedne, jak i drugie, są bardzo dogodną i bezpieczną formą regulowania należności. W Polsce często łączy się dwie te karty w jedną.
Najczęściej spotykane w Polsce są karty VISA, MASTERCARD, EUROCARD, DINERS CLUB, JCB, EXPRESS M, AMERICAN EXPRESS a także POLCARD.
Na świecie znajduje się w obiegu wiele różnych kart wystawianych przez różne firmy. Jednakże, aby mogły spełniać swe zadanie, (aby klienci mogli korzystać z nich w różnych okolicznościach, za granicą i w kraju oraz z różnych terminali czy bankomatów), mają one wiele wspólnych cech jak np. taki sam wymiar (86 mm x 54 mm) czy sposób zapisywania na nich informacji dotyczących jej użytkownika poprzez kodowanie i tłoczenie.

Karta kredytowa (czy płatnicza) ma postać namagnetyzowanego kartoniku z tworzywa sztucznego. Jest wydawana osobie fizycznej przez bank lub inną instytucję, np. przedsiębiorstwo handlowe. Karty kredytowe nazywane są także kartami debetowymi. Dzięki nim można regulować należności za zakupy do określonej wysokości, czyli do limitu określonego w momencie wydania karty.

Na czołowej stronie karty magnetycznej umieszczona jest nazwa i ewentualnie znak graficzny banku lub innej instytucji, która tę kartę wystawiła. Dodatkowo na umieszczane są: numer karty kredytowej, data jej ważności i nazwisko jej posiadacza. Na drugiej stronie karty znajduje się pasek magnetyczny, a pod nim podpis posiadacza karty. W niektórych firmach wydawane są karty z fotografią ich posiadacza.

Przy zapłacie kartą jest wystawiany rachunek obciążeniowy, na którym posiadacz karty kredytowej składa podpis. Rachunek wystawiany jest albo przy użyciu urządzenia do odbijania danych z kart kredytowych, albo poprzez odczytanie karty przez urządzenia zwane czytnikami kart magnetycznych, a następnie wydrukowanie danych z karty płatniczej wraz z datą i kwotą do zapłaty na specjalnym rachunku, którego oryginał otrzymuje klient.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.