Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rozliczenia bezgotówkowe c.d – weksel, wpłata na rachunek, polecenie przelewu

Weksel kojarzy nam się z zadłużeniem i wierzytelnością. Coraz częściej jednak staje się on codzienna rzeczywistością. Jest on bezwzględnym, bezwarunkowym przyrzeczenie zapłaty określonej na nim kwoty w określonym na wekslu czasie i miejscu.

Weksel

Weksel jest dokumentem sporządzonym na piśmie, jest papierem wartościowym, a jego posiadacz jest uprawniony do otrzymania kwoty określonej na wekslu.

W zależności od charakteru zawartej umowy możemy rozróżnić:

  • Weksel trasowany to polecenie skierowane przez wystawcę weksla do swojego dłużnika. Polecenie to dotyczy bezwarunkowej zapłaty określonej na wekslu kwoty osobie wskazanej na wekslu. Polecenie to dotyczy osoby trzeciej, czyli nie tej która weksel wystawia oraz nie tej na którą jest wystawiony.
  • Weksel własny to obietnica zapłaty złożona przez wystawcę weksla.

Zarówno weksel trasowany jak i własny, muszą zawierać wszystkie elementy, jakie występują w specjalnym formularzu dostępnym w banku. Blankiet taki można kupić w cenie, która obejmuje opłatę skarbową, ją uiszcza wystawca weksla. Weksle mogą być napisane na zwykłej kartce papieru bądź wydruku komputerowym. Wówczas opłatę skarbową uiszcza się znaczkami skarbowymi w banku, na poczcie, u notariusza itp. Wysokość opłaty regulują przepisy skarbowe, obecnie jej wysokość wynosi 0,1% od każdego pełnego lub rozpoczętego 100 zł kwoty wekslowej.

Termin płatności weksla może być określony także słowami: „za miesiąc”, „za rok”, „za okazaniem”.

In blanco

Funkcję zabezpieczenia wykonania zobowiązania pełni weksel in blanco, zwany również gwarancyjnym. Nie musi on zawierać wszystkich elementów wymaganych od pozostałych weksli. Zawiera jedynie słowo „weksel” oraz przyrzeczenie zapłaty. Brakujące elementy uzupełnia wierzyciel w miarę jak zadłużenie jest dokonywane. W przypadku powstania długu wierzyciel uzupełnia weksel i żąda jego zapłaty. Jeżeli dłużnik nie zamierza zapłacić lub nie zrobi tego w terminie, to możemy rozpocząć sądowe postępowanie o dopełnienie zobowiązania za 1 opłaty sądowej. Przy braku zarzutów od pozwanego możemy rozpocząć egzekucję długu.

Mając weksel in blanco można przenieść go na inną osobę w zamian za jakiś towar bądź świadczenie.

Wystawca czeku, aby nie zostać oszukanym przez wierzyciela, sporządza deklarację wekslową. Na niej określona jest kwota długu, na którą ma opiewać weksel oraz chroni przed innymi wpisami. Deklaracja wekslowa obowiązuje również jeżeli weksel in blanco przechodzi na inną osobę, wskutek tzw. cesji. Wówczas wierzyciel traci swoją wierzytelność wobec dłużnika na rzecz cesjonariusza. Odmienną sytuacją jest indos, w tym przypadku indosant (czyli wierzyciel) przyjmuje zobowiązania z weksla przez podpis na nim.

Forma wspomnianego powyżej weksla trasowanego (zwanego też ciągnionym, przekazowym lub trasą) powoduje, iż pełni on głównie funkcję płatniczą. Za pomocą kolejnych indosów (czyli przepisywania) staje się formą płatności za towary, usługi, do momentu jego wykupu. Głównym dłużnikiem jest trasat (osoba trzecia) i to do niego winien zgłosić się indosariusz (czyli osoba, która przejęła weksel) ze zleceniem zapłaty. Jednakże trasat może odmówić zapłaty weksla. Wówczas zobowiązanie zapłaty przechodzi na wszystkie osoby czy instytucje, które brały udział w obrocie tym wekslem.

Wpłata na rachunek bankowy

Wpłata na rachunek bankowy jest jedną z prostszych, ale również czasochłonnych form rozliczenia z kontrahentem. O ile pozostałe formy są w zupełności bezgotówkowe, o tyle, w tym przypadku, właśnie gotówkę wpłacamy na rachunek. Jego właściciel nie otrzymuje więc bezpośredniej zapłaty.

Wpłaty można dokonać w urzędzie pocztowym lub w banku. Wpłacone w ten sposób pieniądze wpływają na konto bankowe dostawcy towaru. Od wpłaty na rachunek bankowy pobierana jest opłata, której wysokość jest różna w zależności od tego, czy opłatę pobiera bank, czy poczta.

Opłaty ogłaszane są w „Cenniku za usługi pocztowe” lub też w taryfie opłat za usługi bankowe.

Polecenie przelewu

Jeżeli musimy wybrać pieniążki z własnego konta, tylko po to, aby je wpłacić na konto dostawcy towaru itd., to wówczas warto wybrać formę przelewu bankowego, która skraca niepotrzebne kolejki, zwłaszcza jeżeli kwota jest pokaźna, której dostępność na koncie i tak trzeba potwierdzić. Dodatkowo forma przelewu jest tańsza pod względem opłat bankowych niż forma wpłaty na rachunek.

Polecenie przelewu jest dyspozycją (poleceniem) posiadacza rachunku bankowego skierowaną do banku. Dyspozycja ta dotyczy przekazania (przelania) z rachunku bankowego podmiotu wydającego dyspozycję na rachunek bankowy innej osoby określonej w poleceniu przelewu kwoty środków pieniężnych.

Aby dokonać przelewu powinniśmy wypełnić sporządzane najczęściej na specjalnym druku polecenie przelewu. Druk ten wypełniany jest w czterech egzemplarzach (tzn. oryginał i trzy kopie).

Osoba wydająca dyspozycją przelewu przekazuje wypełniony druk polecenia przelewu do banku. Bank natychmiast realizuje dyspozycje, chyba że na rachunku bankowym brak jest w danym momencie środków pieniężnych; w takiej sytuacji bank realizuje przelew zaraz po wpływie środków na konto. Większość banków pobiera obecnie opłaty za realizację przelewu na rachunek w innym banku, albo na rachunek w innym oddziale.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.