Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rozwiązanie długoletniej umowy o pracę a wypowiedzenie

Jestem zatrudniona od 24.01.2004 na umowę na czas nieokreślony na st. Kier sklepu. Obecnie przebywam na rocznym urlopie wychowawczym, który mam do 24.09.2015. Dostałam pismo, że zostałam przeniesiona na st. Sprzedawca, miejsca pracy nie określono. Chciałabym rozwiązać umowę z obecnym zakładem pracy, gdyż Prezes firmy sprzedał większość sklepów. Księgowość oddał do biura rachunkowego i prosperuje wraz z sekretarką tylko z wynajmu pozostałych lokali, których jeszcze nie sprzedał. Był to duży zakład pracy, w którym pracowało ok. 40 osób, a został Prezes, Sekretarka no i ja, bo jestem na urlopie wychowawczym. Nadmienię, że chcą mnie zwolnić ze skróconym okresem wypowiedzenia z 3 na 2 miesięcznym. Mam kilka pytań: 1. Jaka forma rozwiązania byłaby najlepsza? Czy nadal obowiązuje mnie 3 miesięczny okres wypowiedzenia? 2. Czy muszę przez te dwa miesiące przychodzić do pracy, jeżeli mojego (stanowiska) sklepu nie ma, a po firmie zostało tylko biuro z sekretariatem i pokojem Prezesa. 3. Czy należy mi się jakaś odprawa?

W związku z długim stażem pracy u tego pracodawcy i umową na czas nieokreślony pracodawca uprawniony jest do złożenia wypowiedzenia z 3 miesięcznym terminem. Obliguje go do tego kodeks pracy. W okresie wypowiedzenia pracodawca może zwolnić Panią z obowiązku świadczenia pracy i w takim przypadku obecność Pani nie będzie konieczna. Może także, a niekiedy musi, w pierwszej kolejności poprosić Pani o wykorzystanie najpierw zaległego urlopu wypoczynkowego, jeśli jeszcze jakiś Pani przysługuje.

Natomiast w przypadku, gdy rozwiązanie umowy o pracę nastąpiłoby z przyczyn leżących po stronie Pani pracodawcy po spełnieniu przesłanek ustawowych mógłby Pani oczekiwać odprawy z tego tytułu. Uprawnienie do odprawy powstaje w przypadku zwolnienia indywidualnego pracownika gdy: wypowiedzenie umowy bądź rozwiązanie za porozumieniem stron nastąpiło z przyczyn niedotyczących pracownika i jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający rozwiązanie stosunku pracy

Odprawa w wysokości 2 miesięcznego wynagrodzenia przysługuje wtedy kiedy pracownik był zatrudniony u tego samego pracodawcy przez okres od 2 do 8 lat. Jeżeli okres ten był krótszy odprawa odpowiada 1 miesięcznemu wynagrodzeniu, a gdy dłuższy 3 miesięcznemu. Odprawa powinna zostać wypłacona najdalej w dniu upływu okresu wypowiedzenie i od tego momentu roszczenie o wypłatę staje się wymagalne.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 36, art. 921 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy ( tj. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502 ze zm.)

art. 8 i art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r., Nr 90, poz. 844 ze zm.)

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.