Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Serwisy społecznościowe najbardziej zagrożone

Właśnie podano, że skradziono tysiące haseł do serwisu wykop.pl. Oznacza to zagrożenie kradzieżą tożsamości dla wielu użytkowników. Okazuje się przy tym, że problem ataków, spamu i zagrożenia cyberprzestępczością jest uniwersalny. Dotyczy  polskich użytkowników portali społecznościowych i w podobnym stopniu zagraża społecznościom za oceanem. Zagrożenie jest powszechne.

Z opublikowanych w zeszłym tygodniu wyników ankiety „Bezpieczeństwo w Społecznościach Internetowych” (Bringing Social Security to the Online Community) wynika, że pomimo wysokiej świadomości zagrożeń czyhających na członków społeczności internetowych, bardzo niewielu z nich  podejmuje działania zmierzające do zabezpieczenia się przed przestępstwami online. Ankieta została przeprowadzona online w drugim kwartale 2009 roku. Badaniem objęto 250 losowo wybranych osób – użytkowników serwisów społecznościowych z USA.

Lekceważone bezpieczeństwo

Wyniki badania nie napawają optymizmem. Pomimo, iż większość użytkowników serwisów społecznościowych została dotknięta skutkami zagrożeń internetowych, tylko jedna trzecia z nich podejmuje działania zmierzające do zapewnienia sobie bezpieczeństwa online.  Ankietowani wykazali zaniepokojenie wzrastającą ilością spamu, złośliwego oprogramowania oraz nasileniem się ataków phishingowych. Prawie połowa badanych obawia się kradzieży tożsamości.

Prawie każdy korzysta ze społecznościowego portalu

Aż 86% badanych zadeklarowało korzystanie z serwisów społecznościowych w domu lub w pracy. Mimo wzrastającej popularności społeczności internetowych, większość ich użytkowników nie stosuje nawet najbardziej podstawowych środków bezpieczeństwa, takich jak:

* Zmiana hasła – 64% badanych robi to nieregularnie lub nigdy
* Dostosowanie ustawień prywatności – 57% nie robi tego nigdy lub zdarza im się to nieregularnie
* Informowanie administratora serwisu społecznościowego o napotkanych zagrożeniach – aż 90% badanych zatrzymuje te informacje dla siebie lub informuje jedynie o niektórych przypadkach.

„Wraz ze wzrostem liczby internautów angażujących się w życie społeczności internetowych wzrasta liczba zagrożeń, na które muszą oni uważać. Cyberprzestępcy nie śpią i gotowi są wykorzystać każdą okazję. Występujące coraz częściej naruszenia bezpieczeństwa dotykające popularnych portali społecznościowych utwierdzają nas tylko w przekonaniu, że  użytkownicy tych serwisów nie mogą czuć się bezpieczni.”  – powiedział  Donovan Neale-May, dyrektor wykonawczy Rady CMO

Ogólnie: niefrasobliwość

Oprócz oczywistych zagrożeń, wymienionych wcześniej, wyniki ankiety wskazują na szereg innych niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z serwisów społecznościowych, mogących wyrządzić spore szkody niechronionym lub nieostrożnym użytkownikom:

* 21% użytkowników bez wahania akceptuje zaproszenia do grona znajomych pochodzące od osób, których nie rozpoznają
* Ponad połowa udostępnia swoje komputery znajomym, by ci mogli zalogować się  w serwisach społecznościowych
* 64% użytkowników klika na linki nadesłane przez innych członków społeczności
* 26% użytkowników udostępnia pliki wśród znajomych z portalu społecznościowego

W wyniku tych praktyk wielu użytkowników doświadczyło naruszeń bezpieczeństwa lub wystawiło się na różne zagrożenia:

* Prawie 20% doświadczyło kradzieży tożsamości
* 47% zostało ofiarami działania złośliwego oprogramowania
* 55% naraziło się na atak phishingowy

6 kroków bezpieczeństwa internauty

   1. Jeżeli nie dysponujesz programem skanującym strony internetowe,  który weryfikuje bezpieczeństwo witryn jeszcze zanim klikniesz na link, blokuj wyskakujące okienka.
   2. Nigdy nie udostępniaj swoich poufnych danych personalnych (numer dowodu, konta bankowego etc.). Serwisy społecznościowe nie wymagają od swoich członków informacji tego typu (wyjątkiem są płatne serwisy, np. randkowe).
   3. Zmieniaj swoje hasła dostępu przynajmniej raz w miesiącu.  Nie rób tego w sytuacji, kiedy otrzymasz mail nakłaniający Cię do tego –  to może być działanie mające na celu kradzież Twoich danych dostępowych.
   4. Nie pozwalaj swoim kolegom/koleżankom logować się do serwisów społecznościowych z Twojego komputera. Jeżeli nie stosują się oni do zaleceń bezpieczeństwa, może Cię spotkać przykra niespodzianka w postaci infekcji. Unikaj również logowania się na swoje konto na komputerze innego użytkownika.
   5. Nigdy nie korzystaj z opcji zapamiętywania haseł. Co najmniej raz na tydzień staraj się czyścić historię przeglądanych stron.
   6. Nie akceptuj zaproszeń do grona znajomych od osób, których nie znasz.

– Jak zdobyć pieniądze na własną firmę

– Nawet 40 tys. zł na własny biznes

– Poszukaj swojego anioła biznesu

– Jak zdobyć kapitał od inwestora

– Zobądź kapitał na własny e-biznes

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.