Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Składki ZUS podczas zawieszenia działalności gospodarczej

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W 2008 roku miałam zawieszoną działalność na okres zimowy, w maju br. wznowiłam działalność, lecz pod koniec maja uległam poważnemu wypadkowi i musiałam znów zawiesić, aby nie płacić składek podczas choroby. Od 1 czerwca płaciłam tylko składkę zdrowotną, aby mieć ubezpieczenie zdrowotne, a ZUS po 7 latach stwierdził, że nie mogłam płacić samego zdrowotnego i muszę zapłacić brakujące składki tak, jakbym prowadziła działalność, gdyż nie miałam chorobowego, ponieważ miałam za krótki okres opłacania składek. Jak to możliwe?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może nie płacić ZUS w związku ze swoją chorobą w dwóch przypadkach. W pierwszym, jeśli korzysta ze zwolnienia lekarskiego i przebywa na L4, a w drugim – jeśli zawiesi działalność gospodarczą.

Obniżony ZUS, gdy przedsiębiorca przebywa na zwolnieniu lekarskim i jest niezdolny do pracy jest możliwy, gdy wcześniej dobrowolnie opłacał przynajmniej przez 90 dni składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Podstawą wypłacenia zasiłku chorobowego jest zwolnienie lekarskie (druk ZUS ZLA) wraz z wnioskiem na druku ZUS-Z3a, które należy dostarczyć do ZUS-u w terminie 7 dni od jego otrzymania.

Korzystanie z obniżonych składek społecznych ZUS-u wymaga złożenie stosownego wniosku i obliczenia obniżonej podstawy do wyliczenia składek ZUS za każdy miesiąc przebywania na zwolnieniu. Na formularzu ZUS DRA wpisuje się obniżoną podstawę oraz wynikające z niej kwoty składek społecznych do zapłaty. W trakcie choroby składkę zdrowotną płaci się jednak w pełnej wysokości.

W przypadku zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca, jeśli nie zatrudnia pracowników, nie ma obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczno-emerytalne oraz zdrowotne. Jednakże w takim przypadku następuje rzeczywiste wyrejestrowanie ubezpieczonego i jego domowników zgłoszonych do ubezpieczenia, co skutkuje utratą m.in. ubezpieczenia zdrowotne. W mojej ocenie mogła Pani opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne tylko, gdy korzystała Pani ze zwolnienia lekarskiego w tym okresie. Nie nabyła Pani prawa do ubezpieczenia chorobowego, jeśli przed powstaniem przyczyn nie miała Pani 90-dniowego tzw. okresu wyczekiwania, przez który uiszczała Pani składki.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 14a ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tj. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.)

Art. 36a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz.U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.)

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.