Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Skutki ogłoszenia upadłości dla wierzyciela i dłużnika

Prawo upadłościowe i naprawcze daje wierzycielowi prawo żądania ogłoszenia upadłości osoby fizycznej, która była przedsiębiorcą, także po zaprzestaniu prowadzenia przez nią działalności gospodarczej. Musi jednak złożyć wniosek w terminie jednego roku od dnia wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru. Jeśli nie dopełni tego terminu, sąd oddali jego wniosek. Dowiedz się, jakich sztuczek dopuszczają się dłużnicy, aby nie spłacać należności.

Prawo do ogłoszenia upadłości i jego skutki

Wierzyciel może żądać ogłoszenia upadłości osoby fizycznej, która faktycznie prowadziła działalność gospodarczą, nawet jeśli nie dopełniła ona obowiązku zgłoszenia w rejestrze przedsiębiorców. Nie ma przy tym znaczenia forma prawna prowadzonej działalności ani kwalifikacje zawodowe tej osoby.

Przykład

Dowiedziałem się, że mój dłużnik pozbywa się majątku. Chcę złożyć wniosek o jego upadłość. Jakie muszą być spełnione warunki, żeby sąd ogłosił upadłość?

Sąd ogłasza upadłość w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Za takiego uznaje się osobę, która nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań. Jeśli dłużnik jest osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej (np. spółką jawną) – wówczas za niewypłacalnego uznaje się także przedsiębiorcę, którego zobowiązania przekroczą wartość jego majątku, nawet wówczas, gdy na bieżąco te zobowiązania wykonuje. Zaprzestanie płacenia długów, aby mogło stanowić przyczynę ogłoszenia upadłości, musi odnosić się do długów już wymagalnych i to takich, o których zapłatę wierzyciele nalegają. Jeśli wierzyciel zgodził się na zwłokę w zapłacie długów, to nie ma podstawy do ogłoszenia upadłości.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.