Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Społeczności jutra: bezpośrednio i na żywo

Sieci społecznościowe niedługo radykalnie się zmienią. Odchodzimy od „statycznych” narzędzi społecznościowych i wkraczamy w erę, w której aplikacje będą działały na żywo, dane będą inteligentne, a normą stanie się dostęp do aktywności w czasie rzeczywistym.

Coraz bardziej zaawansowane technologie zapewnią użytkownikom sieci społecznościowych bardziej bezpośrednie i ekscytujące wrażenia. Będzie można dzielić się swoją aktywnością na żywo z wybranym kręgiem przyjaciół z wykorzystaniem wybranego awatara. Urządzenia wyposażone w czujniki będą wykrywać środowisko i aktywność, zapewniając inteligentny odczyt sytuacji, który będzie można przekazać kręgowi przyjaciół. Będzie można również osadzać informacje w wideo i fotografiach w celu uzupełnienia wrażeń.

Teza ta oparta jest na badaniach preferencji użytkowników oraz wykorzystania przez nich urządzeń mobilnych. Okazuje się, że wykorzystanie urządzeń mobilnych odzwierciedla pojęcie „plastycznego” lub „elastycznego czasu”. Pojęcie elastycznego czasu wiąże się z dynamiczną realizacją zadań, tzn. stałym przełączaniem się między zadaniami, które praktykujemy na co dzień zgodnie z coraz dynamiczniejszym stylem życia.

Możemy zatem przerwać internetowe badania jakiegoś tematu, kiedy trafimy na przydatne informacje dotyczące innego projektu — swobodnie przechodząc od jednego zadania do drugiego zgodnie z zainteresowaniami. Możemy też wykorzystać przerwę na lunch, aby sprawdzić, co słychać u przyjaciela z sieci społecznościowej. To przełączanie świadczy o naszej elastyczności i zdolności do podążania za kreatywnymi impulsami, a także o zmieniających się wymaganiach naszych czasów.

Zaobserwowaliśmy także aktywność, którą ochrzciliśmy mianem „patologicznego sprawdzania”. Niektórzy mają zwyczaj sprawdzać swoje urządzenia mobilne w bardzo krótkich odstępach czasu — od dwóch do dziesięciu minut w zależności od porty dnia. Świadczy to o potrzebie ciągłego podtrzymywania kontaktu z szerszym światem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że 70 procent wykorzystania urządzeń to dostęp do treści społecznościowych.

Uwzględniając te dwa klarowne trendy — wzorce użycia urządzeń oraz sieci społecznościowych — Intel opracowuje technologie, które zainspirują urządzenia mobilne przyszłości, wyznaczając zupełnie nowy standard inteligentnych sieci społecznościowych. Urządzenia te będą się różnić wyglądem, ale technologia pozwoli im odbierać dźwięk i obraz za pośrednictwem czujników i przekazywać na żywo na strony społecznościowe oraz rozszerzalne ekrany w zależności od typu oglądanej treści.

Będą dysponowały mocą obliczeniową dorównującą komputerom biurkowym i będą łączyć się z innymi regularnie używanymi urządzeniami, takimi jak telewizory i laptopy. Zatem treść oglądaną, używaną i pobieraną za pośrednictwem urządzenia mobilnego będzie można wyświetlić we wszystkich mediach. A każda ikona aplikacji będzie pokazywać informacje w czasie rzeczywistym, wskazując, co właśnie się dzieje w naszym obszarze zainteresowań. Ewoluować będą także aplikacje społecznościowe, ponieważ sprzęt i oprogramowanie wzajemnie na siebie wpływają.

Wizualnie atrakcyjne informacje dostarczane w czasie rzeczywistym wraz z danymi zależnymi od kontekstu będą podstawą „usług wzbogaconych społecznościowo”. Nowe urządzenia będą mogły wyświetlać na żywo ścianę trójwymiarowych obrazów, pozwalając użytkownikowi monitorować w czasie rzeczywistym ludzi i aktywności, którymi się interesują. Będzie to jednak tylko warstwa prezentacji. Same aplikacje będą „świadome” kontekstu; innymi słowy, aktywność i położenie użytkownika będzie można przesyłać w czasie rzeczywistym na jego strony społecznościowe.

Informacje będą najprawdopodobniej przybierały formę awatarów, które będą odgrywały czynności wykonywane w danym momencie przez użytkowników. Awatar będzie można włączać i wyłączać według własnego uznania. Aktywność awatara będzie można również filtrować zgodnie z preferencjami użytkownika. Zatem współpracownicy będą widzieli inny poziom szczegółów albo odmienne style animacji niż najlepsi przyjaciele.

Rzecz w tym, że ta nowa fala rozwiązań społecznościowych pozwoli rejestrować aktywność w czasie rzeczywistym i przekazywać ją bezpośrednio i na żywo do połączonych siecią przyjaciół oraz członków rodziny. Sygnalizuje to ewolucję sieci społecznościowych. Zmieni się także funkcjonalność aplikacji. Użytkownicy będą mogli zrobić znacznie więcej niż dziś. Będą na przykład mogli tworzyć kreatywne kolaże medialne wraz z przyjaciółmi, osadzać media w oglądanym obrazie za pomocą urządzeń mobilnych, odblokowywać media osadzone w zdjęciach udostępnianych przez przyjaciół itd.

Wendy March
Intel Labs

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.