Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Świadczenia emerytalne i rentowe z I filaru – pytania i odpowiedzi

Za jaki okres, uwzględnia się zarobki przy ustalaniu emerytury lub renty?

Pytanie 2:
W marcu 2006 r. złożyłam wniosek o ustalenie prawa do wcześniejszej emerytury. Do ustalenia podstawy wymiaru tego świadczenia chciałabym wskazać zarobki z lat 1991-2000. W tym okresie (z wyjątkiem 1997 r.) uzyskiwałam wynagrodzenie wyższe od przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w poszczególnych latach. Czy istnieje możliwość, aby ZUS przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury wyłączył rok 1997, a uwzględnił zarobki np. z roku 1990?

Niestety nie ma takiej możliwości. Z art. 15 ust. 1 ustawy emerytalnej wynika, że podstawę wymiaru emerytury stanowi przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne na podstawie przepisów prawa polskiego w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę. Przy ustalaniu kolejnych 10 lat kalendarzowych, przyjmuje się lata kalendarzowe następujące bezpośrednio po sobie, chociażby ubezpieczony w niektórych z tych lat przez okres roku lub w okresie krótszym niż rok nie pozostawał w ubezpieczeniu.

Do ustalenia podstawy wymiaru emerytury powinna Pani wskazać zarobki z kolejnych 10 lat kalendarzowych następujących bezpośrednio po sobie wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających 2006 r., czyli z lat 1985-2005.

Komentarz Eksperta

Warto wspomnieć, iż możliwe jest też ustalenie podstawy wymiaru emerytury poprzez przyjęcie przeciętnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie 20 lat kalendarzowych przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku o emeryturę, wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu (art. 15 ust. 6 ustawy emerytalnej). Oznacza to, że można wskazać dowolnie wybrane lata kalendarzowe, tzn. nie muszą one następować bezpośrednio po sobie.

Pytanie 3:
W jaki sposób ZUS ustala okresy zatrudnienia dla celów ustalenia okresów
składkowych, jeżeli okresy zatrudnienia obejmują niepełne miesiące?

Zgodnie z § 31 rozporządzenia w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń przy obliczaniu okresów zatrudnienia dodaje się poszczególne okresy zatrudnienia obejmujące lata, miesiące i dni. Okresy niepełnych miesięcy zatrudnienia oblicza się w dniach. Sumę dni zamienia się na miesiące, przyjmując za miesiąc 30 dni kalendarzowych; sumę miesięcy zamienia się na lata, przyjmując pełne 12 miesięcy za jeden rok. Jeżeli w zaświadczeniu stwierdzającym okresy zatrudnienia podane są dniówki robocze, a nie okresy zatrudnienia, sumę dni zamienia się na miesiące, przyjmując za miesiąc 22 dni robocze a za okresy pracy przypadające przed dniem 1 stycznia 1981 r. – 25 dni roboczych.

Pytanie 4:
Od 1lipca 2004 r. pobieram świadczenie przedemerytalne. Czy okres pobierania tego świadczenia zostanie zaliczony do stażu pracy, od którego zależy prawo do emerytury?

Okres pobierania świadczenia przedemerytalnego jest okresem nie składkowym w rozumieniu przepisów ustawy emerytalnej. Przy ustalaniu prawa do emerytury uwzględnia się obok okresów składkowych również okresy nie składkowe, z tym że w wymiarze ograniczonym do 1/3 udowodnionych okresów składkowych. Zatem przy ustalaniu prawa do emerytury okres ten (wraz z pozostałymi okresami nie składkowymi) zostanie uwzględniony, ale tylko w wymiarze nie przekraczającym 1/3 udokumentowanych okresów składkowych.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.